В края на 2013 г. приключи дейността по проект „Българските библиотеки – място за достъп до информация и комуникация за всеки“ на Програма „Глобални библиотеки – България“. В рамките на проекта, подкрепен от Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ с над 13 млн. щатски долара, в 960 обществени библиотеки в 911 градове и села из цялата страна (664 от тях в в селища с население до 2000 жители) са внедрени общо 13 492 единици компютърно и телекомуникационно оборудване. От тях 4 395 са компютри за граждани, осигурен е и Интернет достъп. Осъществени са над 3 000 индивидуални участия на библиотекари в обучения за придобиване на ИКТ умения и предоставяне на иновативни библиотечни услуги. След тези обучения библиотекарите могат да консултират, обучават и подпомагат гражданите за работа с информация в Интернет среда. Открити са 290 нови работни места. Оборудвани са 50 обучителни центъра, където могат да се организират необходимите обучения за библиотекари и граждани.
Още: Излагат в музей редки предмети, принадлежали на Чарлз Дикенс
Още: "Трима мъже за Вилма"- най-стриймваната книга в Норвегия излезе на български език
През изминалите години Програма “Глобални библиотеки – България” донесе реални и значими промени в живота както на потребителите, така и на служителите в библиотеките.
Програмата е част от провежданата в 18 страни по света инициатива – Глобални библиотеки на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ за улесняване достъпа до информация, знания, комуникации, електронно съдържание и услуги за общността чрез мрежите на обществените библиотеки в тези страни.
С учредяването през 2013 г. на Фондация „Глобални библиотеки – България“ Министерство на културата, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Националното сдружение на общините в Република България, Национален дарителски фонд „13 века България“, Българската библиотечно-информационна асоциация и Съюзът на народните читалища поеха ангажимент за съхранение и развитие на създаденото досега по Програма “Глобални библиотеки – България”. Мисията на „Глобални Библиотеки – България” е да подпомага приобщаването на българските граждани към глобалното информационно общество, да повишава качеството им на живот и да насърчава гражданското участие.
Още: "Книгите спасяват животи": Именит американски писател раздава бонуси на служители в книжарници
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Фондацията осъществява целите си в тясно сътрудничество с държавните институции чрез предоставяне на експертна и техническа помощ за развитие на потенциала на обществените библиотеки както за предоставяне на услуги на електронното управление (изключително важно за отдалечените населени места), така и за провеждане на секторни политики, вкл. и по постигане на националните цели по „Европа 2020” за заетост, образование и социално включване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Признавайки ролята на обществените библиотеки в помощ на българските граждани, правителство се ангажира с програми, които ще подпомагат тяхното развитие. За съжаление, средствата за това не са достатъчни и Фондация „Глобални библиотеки – България” кандидатства пред фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ за безвъзмездна финансова помощ в размер на 3 млн. щатски долара, които ще дадат възможност за продължение на целите на програмата, за съхранение и развитие на постигнатото. Предоставените от правителството средства са знак, който демонстрира ангажираността на държавата с целите на Програма “Глобални библиотеки – България” и с дейността на фондацията за осигуряването на достъп до информация и услуги на електронното правителство за всички български граждани.
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“