Той е художник, карикатурист, режисьор и продуцент на анимационни, игрални и документални филми или казано с една дума Артист. Талантът на Анри Кулев принадлежи на българската култура между два века. Роден е в Шумен през 1949 година. С оригинален почерк в класическата акварелна техника, Анри Кулев създава стотици рисунки: илюстрации, карикатури, комикси, анимационни книги. Творбите му имат силен социален заряд, често ирония и деликатно чувство за хумор. Част от тях излизат в различни периодични издания.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Анимационните филми, които Анри Кулев създава, са носители на редица международни награди. Сценографията му съпътства най-добрите спектакли на театралния режисьор Димитър Гочев в Германия. От 1993 година Анри Кулев е професор по анимационна режисура и основател на катедрата по анимация в НБУ. Директор е на Световния анимационен фестивал във Варна. Член на журито на много международни фестивали. Прави самостоятелни изложби – графика, анимационни ескизи и живопис в Анеси, Хирошима, София, Оберхаузен, Краков, Берлин, Москва, Братислава, Пловдив, Варна.
През 2019 година Анри Кулев отбеляза своя 70-годишен юбилей. Увенча го с първа книга – албум с еротични рисунки „Ориент Sexpress“ и премиерата на игралния филм „Имало една война“. Двуезичното издание на Нов български университет включва над 300 илюстрации, а премиерата бе съпътствана от изложба с над 50 оригинални рисунки, включени в сборника.
„Рисунките бяха доста свенливи в началото, все повече се освобождават с времето, но автоцензурата винаги действа“ – казва Анри Кулев за работите си, публикувани в период от 30 години в различни вестници, в които по думите му винаги „освен формалната страна, рисунката трябва да има политически оттенък“. „Искам да видя тия смелчаци, които твърдят, че не правят никакви компромиси със себе си – истината е, че всички непрекъснато ги правим“ – добавя артистът.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
За Анри Кулев доц. Георги Лозанов казва: „Анри Кулев е българският художник, приел отдавна предизвикателството да лекува комплексите на нацията по отношение на сексуалното. (...) Той остроумно и присмехулно се противопоставя на фалшивата публична предпазливост по отношение на сексуалното, която го запраща в низините на частните отношения, превръща го в жертва на човешката долница, на трапезния хумор и чалгаджийския цинизъм, лишава го от естетическата и интелектуална защита.“
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
24-тият София Филм Фест ще посвети ден от програмата си на творчеството на Анри Кулев. На 13 март в Дома на киното ще бъдат представени откъси от някои от най-важните филми на режисьора. След това в традиционната рубрика „София град на киното – интервю с автограф“ ще се състои публичен разговор с Анри Кулев, следван от откриване на изложба с избрани страници от оригиналния сториборд на най-новия му филм „Имало една война“, който ще може да се гледа същия ден от 16.00.
„Имало една война“ е по сценарий на Влади Киров и разказва за Сръбско-българската война от 1885 година - историческо време, което за първи път е обект на внимание в българското кино.
„Влади беше историк, кинодраматург и писател. Тези съчетания в едно направиха текста му много добър. От друга страна, това е един изключителен период за България - период на ентусиазъм, на поставяне на основите на една държава. Съединението е в основата на съвременна България. За периода около Съединението има толкова богат материал - не само исторически, могат да се правят много документални и игрални филми. Това е една неизследвана страна на българския ентусиазъм”, казва Анри Кулев. „Често пъти това, което вършим по пътя, е по-важно от крайния резултат. Ние сме хора, ние сме едно общество, което е в непрекъснато движение. По някакъв начин този филм кореспондира и с живота ни - човек е постоянно на път. Съдбите на хората са по-важни от случващото се. Те са в основата, те са малките тухлички, които изграждат обществото ”…
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан
В главните роли в „Имало една война“ са Луиза Григорова-Макариев и Севар Иванов. В актьорския състав влизат също Любомир Петкашев, Иван Бърнев, Филип Аврамов, Самуел Финци, Цветан Алексиев, Емил Котев, Здравко Москов. Във филма участват и много чуждестранни актьори, сред които и Бен Крос.
Наградата на София на Столичната община ще бъде връчена на Анри КУЛЕВ на церемонията по откриване на 24-тия София Филм Фест на 12 март, в зала 1 на НДК.