"ВАР-ът на Actualno" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез коментари и анализи правим по-детайлен преглед на най-наболелите теми в българския и световен спорт.
Измина повече от половин година от смяната на собствеността в ЦСКА. В края на април Гриша Ганчев и синът му Данаил обявиха, че се оттеглят от „червения“ клуб и прехвърлят акциите си на Националния фонд за Спорт, Култура, Изкуство и Наука. Така бе сложено началото на новото управление в Борисовата градина.
След смяната на собствеността в ЦСКА цялата власт попадна в ръцете на изпълнителните директори Стоян Орманджиев и Филип Филипов. Те пък отговаряха за случващото се при „червените“ пред Данаил Илиев, който е начело на Фонда.
Филипов и Орманджиев имаха грандиозни планове
Оттеглянето на семейство Ганчеви бе посрещнато с голяма доза еуфория от страна на феновете на ЦСКА. Привържениците приеха с отворени обятия новите управници и им гарантираха своята безрезервна подкрепа. В това време „армейците“ вече бяха стартирали същинската работа по реконструкцията на стадион „Българска армия“, а също така и „реконструкцията“ по всички етажи на клуба.
Филипов и Орманджиев имаха грандиозни планове за ЦСКА, които представиха на „червената“ общественост. Те обещаха да изградят модерен футболен клуб, по модел на западните отбори. Двамата назначиха нов главен скаут в лицето на Иван Славов, технически директор в лицето на Михаил Александров, както и нов и необременен треньор – Томислав Стипич. С изключение на бившия национал на България обаче останалите се провалиха, включително и двамата директори.
В ЦСКА бе пълен хаос
ЦСКА стартира по ужасяващ начин сезона, а селекцията сериозно се забави. През това време „армейците“ трупаха загуба след загуба, докато Филипов и Орманджиев се опитваха да успокоят феновете, че за „модернизирането“ на клуба е необходимо време. Да, ама такова нямаше. С напредване на сезона и затъването в класирането се стигна до уволнението на Стипич. На негово място пристигна Александър Томаш. Може би това е и единственото правилно решение, което Филипов и Орманджиев взеха по време на управлението си. Късно, но все пак го взеха.
Младият специалист опита - и продължава да опитва - да въдвори ред в разпасаните редици на „червените“. Нещо, което двамата директори трябваше да са сторили много по-рано. Защото, докато бяха на власт, се стигна до редица скандални ситуации и тоталното разхайтване на отбора. Всички помним как Каранга обикаляше по дискотеките до ранните часове на деня, и то преди мач. Ами похожденията на Тобиас Хайнц по столичните казина, за които дори се появиха снимки в интернет?!
Филипов и Орманджиев обаче така и не успяха да вкарат ред в клуба и отбора. Напротив, като че ли при тяхното управление ЦСКА изпадна в игрова и управленска криза, каквато не е имало от години в Борисовата градина. Въпреки новия собственик, въпреки милионите, които се дадоха за селекция, и въпреки започналия строеж на „Армията“, „червените“ бяха в безтегловност, както на терена, така и извън него.
Радослав Златков започна истинските промени в ЦСКА
Този хаос обаче не остана незабелязан от собственика на ЦСКА. Макар и късно, бяха взети крути мерки. Филип Филипов и Стоян Орманджиев бяха понижени в спортен и административен директор. На тяхно място бе назначен нов изпълнителен директор – Радослав Златков.
С неговото идване пък започнаха и истинските промени. Не искам да съм адвокат на г-н Златков, но той има много сериозен опит в управлението на някои от водещите компании у нас. Компании, които въртят милиони и милиарди оборот, имат десетки хиляди служители и са сред най-влиятелните в България.
Какво се случи в ЦСКА в последните седмици
Радослав Златков застана „начело“ на ЦСКА в края на септември. Той успя бързо да се ориентира за случващото се в клуба и започна да прави промени. Първо Стоян Орманджиев напусна поста си. След това бе назначен нов главен скаут – Методи Томанов. Бившият футболист на „червените“ е един от най-големите специалисти в своята област в България и за много хора бе чудно, че от ЦСКА не са го привлекли по-рано в клуба. Все пак Томанов се завърна при „червените“.
В последните седмици пък ЦСКА разреши един „неразрешим“ проблем. Прекратяването на договорите на ненужни футболисти, които само тренираха за здраве и прибираха тлъстите си заплати. Такъв бе случаят с Брадли де Нойер, който показа тотална липса на професионално поведение, и Амос Юга, който се оказа ненужен в състава на Александър Томаш. Очаква се в следващите дни да бъде освободен и друг „хрантутник“ - доведеният от Нестор Ел Маестро Емануел Шакич.
В ЦСКА най-накрая работят професионалисти
С освобождаването на въпросните трима играчи Радослав Златков демонстрира нагледно, че никой няма право да се „бъзика“ с ЦСКА, че няма как просто да си живуркаш покрай клуба, че вече има ред. Същевременно строежът на стадион „Българска армия“ напредва с бързи темпове. На фона на всичко това изглежда, че най-накрая в ЦСКА се работи професионално.
Сега пред „червените“ остана още една много важна задача за решаване – излизане от игровата криза, в която се намира тимът. Вярвам обаче, че Александър Томаш и неговият екип ще намерят верния път. Особено с помощта на новия изпълнителен директор, скаутското звено и хората, които работят в ЦСКА - хора, които наистина са професионалисти в своите области, а не дошли да се учат на гърба на един от двата най-обичани отбори в България.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ: ВАР-ът на Actualno: Рибар, сдруженец и какъв ли не, но грандове поставя той на колене
*Очаквайте рубриката "ВАР-ът на Actualno" всеки вторник от 07:00 часа в Actualno Sport.
Още интересни статии ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
--------------------------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg