Защитата на президента на Република Сръбска Милорад Додик ще подаде жалба в съда на Босна и Херцеговина, който отказа да премести процеса срещу Додик и изпълняващия длъжността директор на официалната преса Милош Лукич в Баня Лука.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Защитата поиска прехвърляне на процеса, наред с другото, "поради съмнения в обективността и безпристрастността на съда на Босна и Херцеговина".
В "черния списък" на САЩ
Още: Съдебният процес срещу Милорад Додик не тръгна, беше отложен
БГНЕС припомня, че Милорад Додик попада в "черния списък" на САЩ за възпрепятстване на изпълнението на Дейтънското мирно споразумение, сепаратистки действия, корупция с цел лично облагодетелстване и др.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Додик, който поддържа близки връзки с Москва и с Александър Вучич, открито заявява, че иска да отдели босненските сръбски територии от останалата част на Босна и да участва в създаването на "Велика Сърбия".
През юли Додик обнародва два закона, приети от парламента на сръбския ентитет, но те бяха незабавно анулирани от Кристиан Шмид.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Законите предвиждаха, че решенията на босненския Конституционен съд и решенията на върховния представител вече няма да се спазват в сръбския ентитет.
Още: Додик: Ще съм първият президент на независимата Република Сръбска
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Как бе повдигнато обвинение на Додик
С отмяната на тези закони Шмид измени и Наказателния кодекс на страната, като въведе престъплението „неизпълнение на собствените решения“, което даде възможност на прокуратурата да повдигне обвинение срещу Додик.
Международният пратеник, чийто пост е създаден по силата на Дейтънското мирно споразумение от 1995 г., разполага с дискреционни правомощия, които му позволяват да налага закони или да освобождава избрани представители.
Додик твърди, че целта на процеса е да му се попречи да се занимава с политика, тъй като се противопоставя на укрепването на босненската централна държава.
Още: Додик: Американският посланик в БиХ да се прибира у дома