Белград все още отказва да признае избиването през 1995 г. на 8000 босненски мъже и момчета - считано за най-лошия акт на кръвопролитие в Европа след Втората световна война - като геноцид, въпреки че международните съдилища го определят като такъв.
Преди две седмици съдиите от ООН потвърдиха доживотната присъда на бившия командващ силите на босненските сърби Ратко Младич, който беше осъден за организиране на клането, докато съседна Черна гора прие резолюция, категорично осъждаща геноцида в Сребреница.
Трима журналисти, които докладваха по тези въпроси - Марко Видойкович, Деян Кожул и Желько Велкович - бяха тормозени и сплашвани в социалните мрежи, включително заплахи като „Ще заколя теб и семейството ти“.
"Репортери без граници" призоваха за полицейска защита на журналистите, като добавиха, че сръбските служители и проправителствените медии "изиграха роля в създаването на климат за тези атаки".
Според РБГ, Велкович е дискредитиран в проправителствените медии, докато Козул е обявен за "провокатор" от сръбския президент Александър Вучич. "Осъждаме както онлайн заплахите, така и атаките на политици и проправителствените медии", каза Павол Шалай, ръководител на бюрото на РБГ на Балканите, пред Франс прес. "Това (Сребреница) е чувствителен въпрос за сръбското общество и именно поради тази причина е необходимо то да може да се обсъжда свободно в медиите", добави той.
Тереза Рибейро, която работи за свободата на медиите в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, осъди заплахите, като добави, че онлайн насилието срещу журналисти трябва да бъде "разследвано незабавно и отговорните за него да бъдат преследвани".
Сръбската полиция заяви, че е стигнала до заключението, че заплахите, които Видойкович е получил, идват от Австрия и поиска от Интерпол да разследва допълнително.
Но Деян Кожул, белградски кореспондент на босненската федерална телевизия, съобщи за "стотици заплахи" пред полицията преди седмици, но не е установен извършител. "Това ме безпокои повече от самите заплахи, защото знаете, че никой не ви защитава, нито иска да ви защити", каза Кожул пред Франс прес.
"Това е модел, с който се сблъскват всички, които обсъждат геноцида. Журналистите малко повече от останалите, защото го правят публично."