Правителството нито е преговаряло, нито ще преговаря за македонската идентичност и македонския език. Универсално право на всички нации е да имат свой собствен език и своя национална идентичност, това е въпрос, който е ясно и недвусмислено фиксиран от международното право. Възгледите на нашия коалиционен партньор Любчо са си негови лични. Това заяви днес премиерът Зоран Заев в отговор на журналистически въпрос да коментира вижданията на коалиционния партньор Любчо Георгиевски, чийто план за разрешаване на проблема с България, който той представи в социалните мрежи този уикенд, предизвика бурни реакции.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Той информира, че вчера е разговарял с Георгиевски, където е потвърдил, че това е негова лична позиция, и му е обяснил, че това не може да бъде позиция нито на правителството, нито на коалицията, а вижданията на правителството по този въпрос са ясни.
„Никъде по света, дори у нас, не може да си легнете на 31 декември '43 г. като българи и да се събудите на 1 януари '44 г. като македонци. Това го няма никъде. Затова и Европа не влиза в дебатите за историята. Подписахме споразумение с България, в което приемаме обща история между двете нации. И това наистина е сериозна стъпка в духа на приятелството“, каза Заев.
Според министър-председателя, въпреки че България признава македонците и македонския език като реалност, тя иска да говори за миналото, но това, казва той, е доминиращ въпрос за историците и те ще намерят начини за приключване с частта от миналото, която България иска да се утвърди.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той изрази надежда, че ще има промяна в намирането на решение след изборите в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Вярвам, че ще се намери решение, не бих правил задълбочени коментари, защото сега в България има избори. След изборите, веднага след като правителството бъде сформирано в България, ще продължим с преговорите още по-съществено, защото искаме да намерим решение възможно най-скоро и да проведем първата междуправителствена конференция ", каза Заев, цитиран от БГНЕС.
Председателят на ВМРО-Народната партия Любчо Георгиевски в събота в социалните мрежи обяви план за действие за излизане от, както той каза, „задънената улица в отношенията с България“. Той предлага Северна Македония да даде гаранции, че няма претенции към Източна Македония и няма да помага на македонското малцинство в България. Освен това българският парламент трябва да заяви в декларация, че терминът македонска нация и македонски език означава само нация и език, формирани след 1944 г. Освен това той се застъпва за промяна в стратегията на историческите комисии и накрая предлага на македонската страна да даде на концесия железопътната линия на българските железници с изчислена допълнителна печалба за нейното надграждане.
Вчера СДСМ се дистанцира от възгледите на Георгиевски, заявявайки, че партията остава на своите ясни и вече изложени виждания по този въпрос.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
„Оставаме отворени за диалог за намиране на решение, но отново повтарям, че македонският език и македонската идентичност не са тема на разговор. Тази тема не е обсъждана, нито ще бъде обсъждана в бъдеще. Възгледите на г-н Георгиевски са негови лични възгледи, с които нямаме абсолютно никакви допирни точки“, каза Мария Георгиевска от СДСМ.
Още: Архиви с ясно доказателство, че македонски лидери след 1945г. се определят като българи