Сръбският президент Александър Вучи заяви, че на днешната среща в Берлин няма да бъде лесно за сръбската делегация, защото още в самото начало има "доста странни неща" - самият формат на срещата и изборът на нейните участници.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Срещата в Берлин е организирана от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон. В нея ще участват освен Александър Вучич още и президентът на Косово Хашим Тачи, словашкият премиер Мариян Шарец, албанският премиер Еди Рама, председателя на Съвета на министрите на Босна и Херцеговина Денис Звиздич.
"Нямам нищо против Шарец, дори напротив, но защо не поканиха Бойко Борисов, или пък Виктор Орбан, или пък Андрей Пленкович, или пък Виорика Данчила", каза Вучич в интервю за Телевизия Pink.
"Всички ще кажат, че Косово е независимо, затова са поканени – да кажат колко безотговорно би било да се разговаря за това, което Сърбия би могла да получи", заяви държавният глава. "Затова говорих за разграничение (демаркация), за да получим нещо... Сега знам, че няма да можем да се преборим за тази идея", обясни Вучич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Срещата в Берлин бе свикана, защото Меркел и Макрон осъзнаха, че нещата отиват в грешна посока...На нея очаквам само натиск...Най-важното нещо е да успеем поне да гарантираме запазването на стабилността. Това ще бъде голям успех", каза още Вучич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според него "компромисното решение, което той е предлагал, но не е било прието, нито от гражданите на Сърбия, нито от международната общност, нито от властите в Прищина, защото всички са искали да се запази проблемът, но не и да бъде решен".
"Аз водя рискова политика, за мен самия, и за моята партия, но тя бе най-добрата за Сърбия и нейните граждани", каза още Вучич.
Германското правителство очаква от срещата на Западните Балкани размяна на мнения, но не изключва и възможността за конкретни резултати. "Тази среща преди всичко е диалог за участниците. Дали на базата на преговорите няма да се стигне до решение, което ще бъде приемливо за всички страни, не може да се каже предварително”, заяви Урики Демер, говорител на германското правителство.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"За германския канцлер и френския президент стабилността и благоприятното развитие на ситуацията в региона са от голямо значение”, добави Демер.