Бившият ръководител на мисията на ОССЕ в Косово Уилям Уокър определя наказателните мерки срещу Косово от страна на ЕС като несправедливи.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
За американския дипломат е необичайно една демократична държава да бъде санкционирана от Европейския съюз и Съединените американски щати.
ОЩЕ: ЕС заплаши Косово с негативни последици, ако не спазва договореностите
"Смятам, че наказателните мерки или санкциите, както и да ги наричате, са несправедливи спрямо Косово. На държави, които нарушават международните закони, се налагат наказателни мерки, какъвто е случаят с Русия. Не е нормално ЕС и САЩ да санкционират демократична държава като Косово. Това наистина е необичайно", каза Уокър, цитиран от "Перископи", предаде БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Уокър е песимист за бъдещето на процеса на диалог между Косово и Сърбия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"За какъв диалог говорим? Сръбските държавни глави дадоха да се разбере, че няма да признаят независимостта на Косово. Как можете да сте оптимисти за бъдещето на диалога, когато Сърбия не е готова за промяна? Вижте сега какъв деструктивен подход има Сърбия, докато Запада оказва натиск върху най-демократичната страна в региона", каза Уокър.
ОЩЕ: 50 млн. евро са щетите за Сърбия от блокадата на вноса на стоки за Косово
Пенсионираният американски дипломат каза, че някои от настоящите вземащи решения във Вашингтон са много неинформирани за историята на Косово и поради това той е много притеснен.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
"Има големи геополитически промени и сега САЩ виждат региона на Западните Балкани по различен начин. Не забравяйте, че изминаха 23 години от края на войната в Косово. Трябва да знаете, че при вземането на решения в САЩ вече няма същите хора и сега съм много притеснен колко неинформирани са някои от тях за миналото на Косово. Затова бих им препоръчал да четат повече история", допълни той.
Уокър каза няколко думи и за настоящия сръбски президент Александър Вучич.
"Ако имахме нормална ситуация, днес на подсъдимата скамейка в Хага трябваше да бъде бившият министър на пропагандата по времето на Милошевич Александър Вучич, а не Хашим Тачи, Реджеп Селими, Якуп Красничи и Кадри Весели. Всички знаем каква роля имаше Александър Вучич през 90-те години, а днес, представете си, той е президент на Сърбия и освен това е уважаван от международни партньори. Тук имате ясен пример колко много се е променила международната общност по отношение на Косово", каза Уокър.
Сигнал от ЕК: Санкции и за Сърбия заради Косово може да има