Ситуацията в Украйна е обединила много сръбски противници, които се опитват да я използват срещу сърбите. Това заяви сръбският президент Александър Вучич по повод 27-ата годишнина от хърватската военна операция "Буря", при която според сръбските власти са били убити около 2000 сърби, а над 200 000 са били изгонени от Хърватия, предаде БГНЕС.
"Ситуацията в Украйна обедини мнозина срещу Сърбия, за да унищожат сръбския народ. Може би са намерили подходящия момент, може би са намерили подходящото време, може би са си помислили, че е време да направят това, което Будак и Туджман са обещали, независимо от това от коя част на региона са", каза Вучич на митинга.
"Те грешат за едно нещо. Това вече не е Сърбия, Сърбия на поражението, която ще се страхува от тях, която няма да им се противопостави. Много грешите, ние ще защитим. В Сърбия и ще отговорим на истерията, лъжите и заплахите с мир, търпение и решителност", подчерта сръбският лидер.
Много от бежанците, оцелели след операцията, сега живеят в Северна Сърбия, в района на Бачка в автономната провинция Войводина, чийто център е град Нови Сад. В четвъртък във всички църкви в Бак и в няколко други епархии се провеждат литургии и панихиди за жертвите.
Още по темата Украйна - четете тук.
Докато в Сърбия тези дни ежегодно са посветени на възпоменание и траур, в Хърватия 5 август е един от най-големите национални празници. Град Книн, на 200 км южно от Загреб, ще бъде домакин на централните церемонии по случай "Деня на победата и националната признателност и Деня на хърватските защитници" в петък. Ръководството на страната и католическият клир ще се съберат в Книн, който преди операцията през 1995 г. е бил главен град на Сръбска Крайна.
Операция "Буря" е проведена от 4 до 7 август 1995 г. от хърватската армия и полиция с цел унищожаване на самопровъзгласилата се Република Сръбска Крайна - сръбска териториална единица, създадена на хърватска територия през 1991 г. с подкрепата на Белград. Операцията завърши с победа за хърватските сили, които си възвърнаха контрола над една пета от територията на страната, загубена в началото на 90-те години. Официален Белград нарича "Буря" най-голямото етническо прочистване след Втората световна война.