Сръбският президент Александър Вучич обеща Белград да продължи да плаща заплатите на косовските сърби, след като Косово въведе забрана за използване на сръбския динар. Нов закон гласи, че от 1 февруари единствената валута, която се приема за плащания в кеш и трансакции, е еврото. Все пак властите предупредиха, че няма да прилагат правилата незабавно.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Още: Еврото: Новото оръжие срещу сърбите в Косово от тяхна гледна точка
Планът на Сърбия
Вучич направи обещанието по време на последната си телевизионна реч, в която се обяви срещу "преследването" на сръбското малцинство в Косово и обвини правителството в Прищина, че се "саморазправя" с общността. Президентът обаче не уточни дали плащанията за косовските сърби ще се извършват с валутата сръбски динар, предаде БГНЕС.
"Сърбия има право да финансира определени дейности - здравеопазване, образование, пенсии", заяви Вучич относно политиката на Белград, с която Сърбия от години държи косовските сърби под свое влияние.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Много сърби в Косово работят в сръбски институции, където заплатите, пенсиите и други финансови трансакции зависят от динара, а не от еврото. През 2002 г. Прищина прие еврото за своя валута, въпреки че не е член на еврозоната, нито на Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Брюксел: Косово в ЕС само след нормализация със Сърбия
Европейската комисия иска преходен период
Междувременно Eвропейската комисия се присъедини към призивите Косово да даде повече време, преди да премахне динара от паричната си система. Политическото напрежение е високо и Комисията изрази неодобрението си, след като Прищина въведе новия регламент.
"Комисията съжалява, че това решение беше прието без предварителна консултация", заяви в петък говорител на ЕК в Брюксел, цитиран от Euronews.com.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: ЕС: Косово да осигури преходен период, преди да премине от динар към евро
Снимка: Getty Images
Забраната на трансакциите в динари би могла на практика да изключи от финансовата система на Косово местното сръбско малцинство, което широко използва тази валута. Това може да доведе до нова криза със Сърбия.
"Като се има предвид въздействието, което това решение може да окаже върху ежедневието на косовските сърби и други общности в цяло Косово, Комисията е особено загрижена за въздействието върху училищата и болниците, предвид очевидната липса на алтернативи в момента", посочват от ЕК и призовават Косово да гарантира, че преходният период е достатъчно дълъг.
Още: Сърбия иска да запази статута си на военно неутрална страна
Напрежение
"Правителството на Република Косово се ангажира с евентуални преходни периоди, така че гражданите да могат да се адаптират възможно най-бързо, възможно най-лесно и с минимални щети", заяви пред медиите вицепремиерът на Косово Бесник Бислими.
Още: Евродепутати: И мъртвите гласуваха за Вучич, никога не сме виждали подобно нещо на избори
Забраната на динарите идва след бурна година в Косово, през която през септември в манастир близо до сръбската граница се стигна до въоръжено противопоставяне между сръбски въоръжени лица и полицията, при което бяха убити най-малко четирима души, включително косовски полицай. Белград отрече да финансира нападателите.
Кръвопролитието дойде след размириците в началото на 2023, когато правителството назначи етнически албанци за кметове в сръбските северни райони, въпреки че избирателната активност беше изключително ниска заради бойкот на етническите сърби.
Още: "Билд": Сърбия на Вучич е другият голям фронт за Владимир Путин