Сърбия е подложена на сериозен натиск от страна на Запада заради отказа си да наложи санкции на Русия, заяви президентът Александър Вучич.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Ако наложим санкции срещу Русия, ще получа всяка награда, която пожелая. Всички ще ме възхваляват, ще казват, че съм най-големият демократ в света, въпреки че до вчера ме наричаха авторитарен и полуавтократичен... Неподкрепата за санкциите ни струва скъпо. По-скъпо, отколкото си мислите. А ако го направим, това ще ни струва нашите принципи да не подкрепяме санкции срещу никого, защото от собствения си пример знаем колко неморално е да се налагат санкции, колко безполезно е това", каза сръбският лидер по ТВ Пинк.
Той също така припомни, че "Русия винаги е подкрепяла териториалната цялост на Сърбия от 2001 г. насам", въпреки че припомни, че Москва се е присъединила към забраната за полети над Сърбия от 1992 до 1996 г.
"Но това беше друго време... И не търся повод да оправдая стъпките си спрямо онези, които ни помогнаха по други важни въпроси, но и не забравяйте кой през 2015 г. наложи вето на британската резолюция (за геноцида в Сребреница - бел. ред.) в ООН", подчерта Вучич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
В същото време той заяви, че Сърбия е единствената европейска държава, която не е наложила санкции.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Някои хора излизат на протести и казват: "Вучич е предател". Предател на Русия? Единствената от всички европейски страни, която не наложи санкции, а ние сме от толкова малка страна", посочи той.
На 9 април Вучич благодари на говорителя на руския президент Дмитрий Песков за това, че е разбрал защо Сърбия е гласувала за прекратяване на участието на Русия в Съвета на ООН по правата на човека, а на ръководството на Европейския съюз - за това, че е изключило Белград от ограниченията за доставки на петрол.