Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Черна гора чакат края на делото за подкрепян от Русия преврат

09 май 2019, 07:55 часа • 2487 прочитания

Съдът в Черна гора заседава днес, 9 май, за да издаде присъди на 14 души, обвинени в планиране на насилствено сваляне на правителството с руска помощ през 2016 година, предаде БГНЕС. Доказателствата за предполагаемия заговор остават неясни, дори след толкова дълъг процес.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Подсъдими са двама проруски лидери на опозицията, Андрия Мандич и Милан Кнежевич, които рискуват до 8 години затвор, ако бъдат осъдени по обвинения, че са членове на престъпна група, която е планирала преврата. Няколко сърби също са сред обвиняемите, включително бивш генерал, както и двама руснаци, представени от прокурорите като служители на разузнаването, които са съдени задочно.

Според специалния прокурор, провалилият се заговор е опит да се попречи на малката балканска страна да се присъедини към НАТО, на което Москва се противопостави по това време. Москва отрече всякакво участие. Прокурорите също така твърдят, че е имало план за убийство на сегашния президент, а след това и премиер Мило Джуканович, лидер в черногорската политика, който ръководи страната от 1991 г. насам.

След като процесът започна преди 19 месеца, проруската опозиция в Черна гора го оспори като подкрепен от правителството "лов на вещици", целящ да унищожи техния политически лагер. Тяхната коалиция, Демократичният фронт, беше основната опозиционна сила срещу Джуканович и неговата партия по време на преврата, за който се твърди, че е бил планиран в деня на парламентарните избори през октомври 2016 година.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

"Без този така наречен държавен преврат режимът със сигурност щеше да бъде в опозиция днес," каза лидерът на опозицията Мандич при закриването на процеса. Той обвини Джуканович, че се е възползвал от "вълната от антируска истерия, за да атакува" опонентите си.

Прокурорът Саша Чаденович казва, че 14-те обвиняеми принадлежат към "организирана престъпна група, която е действала според добре дефинирани правила, със строги вътрешен контрол и дисциплина".

Но много въпросителни остават след месеците на съдебни производства.

Оръжията, които заговорниците са планирали да използват, никога не бяха показани в съда. Според обвинителния акт десетки автоматични оръжия и боеприпаси са били хвърлени в езеро в съседна страна, въпреки че не се посочва коя е тя. По-късно прокурорите заявиха, че един сърбин, който е предоставил оръжията, ги унищожава по искане на правосъдието на Черна гора.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

"Без тези оръжия историята за насилственото премахване на властта е неубедителна", каза адвокат на защитата пред АФП, допълвайки, че обвинението не е предоставило "солидни материални доказателства" по време на процеса.

Друг любопитен факт е, че един от ключовите свидетели на прокуратурата, сръбският гражданин Александър Синджелич, се отказа от показанията си. Синделич първоначално свидетелства в съда, че Демократичният фронт е "финансиран с пари от Русия", което би помогнало на преврата. Но през март, точно преди края на процеса, той каза пред сръбски телевизионен канал, че не е имало "план за насилие в Подгорица", само антиНАТО "протест".

В годините след предполагаемия опит за преврат Джуканович беше избран за президент през 2018 година, Черна гора се присъедини към НАТО и правителството продължи преговорите си за присъединяване към Европейския съюз.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес