Броят на жертвите на епидемията от морбили в Сърбия достигна 11 души, съобщи Институтът за обществено здраве на Сърбия. Последната жертва е 32-годишна жена от Ниш.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Пациентката е била частично ваксинирана и е развила най-тежката форма на болестта – остър респираторен дистрес синдром, каза директорът на клиниката Миодраг Върбич.
По данни на лекарите, общият брой на болните от морбили с потвърдена диагноза от октомври 2017 е 3 538 души. Много от случаите протичат с усложнения – в няколко стотин случая с възпаление на белите дробове, а в един – и с възпаление на мозъка, предаде ТАСС.
Най-много са болните във възрастовата група 5–30 години, като 94% от заразилите се не са били ваксинирани или са били ваксинирани частично.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Епидемията е избухнала в Косово, но през декември броят на болните в Централна Сърбия за пръв път е станал по-голям от този на болните в Косово.
По данни на медиите, заради кампании срещу ваксините, инициирани от няколко частни медицински центъра, през последните години в Сърбия са регистрирани огнища на морбили, заушки и рубеола.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Много родители отказват да ваксинират децата си с комбинираната ваксина срещу трите болести. В Белград ваксинираните деца са 65%, а в Сърбия като цяло – 81 на сто.
За да се гарантира колективен имунитет и да се предотвратят епидемии, равнището на ваксинации трябва да е поне 95 процента. В тази връзка правителството прие Закон за защита на населението от заразни болести, който предвижда голяма глоба при отказ от ваксинация.