Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Унгария и Словакия открито поискаха чужда защита на нашата и македонската граница

16 февруари 2016, 07:50 часа • 3722 прочитания

Страните-членки на Европейския съюз трябва съвместно да изработят решение за урегулиране на миграционната криза в общността. Това е главният извод на завършилата късно снощи среща в Прага на държавните и правителствени глави на държавите от Вишеградската четворка с участието на македонския президент Георге Иванов и българския премиер Бойко Борисов.

Словакия иска защита на границата на България

Допускам Турция и Гърция да не могат да задържат прилива на мигранти към ЕС и поради тази причина е необходимо да се изготви План Б за защита на границите на България и Македония. Това каза словашкият министър-председател Роберт Фицо.

“Надяваме се планът за действие между ЕС и Турция да даде положителни резултати. Искам да видя и някои добри изненади от гръцките ни колеги", заяви той. Фицо обаче призна, че е "песимист". "И поради тази причина говорихме за План Б и защита на границите на Македония и България", добави словашкият премиер.

Роберт Фицо смята, че „на много европейски политици не им достига здрав разум и разбиране на проблемите, свързани с миграционната криза“. Според него, предлаганите от Европейската комисия принудителни квоти за разпределението на мигрантите са „неефективни и Словакия винаги ще ги отхвърля“. Той посочи, че Словакия няма да допусне да се създаде на нейна територия „затворена мюсюлманска общност“ от мигранти, които ЕК планира да й изпрати.

“300 словашки полицаи – в случай, че се вземе решение - в течение на три седмици ще бъдат разположени на външните шенгенски граници“, каза Фицо.

Виктор Орбан иска отбранителна линия на юг в борбата с мигрантите

Миграционната политика на ЕС беше подложена на остра критика от министър-председателя на Унгария Виктор Орбан. „Миграционната политика на ЕС до момента не работеше“, каза Орбан. „Въпреки това ние с всички сили се стараем да спрем нелегалните бежанци. Унгария ще приветства създаването на отбранителна линия срещу мигрантите на юг от своите граници“, подчерта той.

“Унгария изпълнява своите ангажименти за ограничаването на нелегалната миграция в ЕС“, заяви унгарският министър-председател. Като пример той посочи предприетите мерки по източните граници на своята страна за пресичането на нелегалната миграция от Украйна.

Чехия иска Гърция да изпълни своите ангажименти

„Проблемът с миграцията има само едно общоевропейско решение“, заяви домакинът на форума, чешкият премиер Бохуслав Соботка. „За ефективното разрешаване на миграционната криза е необходимо да заработи споразумението с Турция (за ограничаването на миграционния приток в ЕС – бел. ред.), а също така Гърция да изпълни своите ангажименти като държава-членка на Шенгенското пространство“, добави той.

В същото време полският премиер Беата Шилдо подчерта, че създаването на линия на защита от мигрантите по границата на Македония и България с Гърция е „само допълнителен вариант за решаването на мигрантската криза, която държавите-членки на ЕС трябва да изработят съвместно“.

Всички страни от Вишеградската четворка се обединиха около това, че България и Румъния трябва да станат членове на Шенген, а Македония - на Европейския съюз.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес