Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу заяви, че ще изпратят делегация в България, за да изискат екстрадирането на лице, за което се смята, че е свързано с терористичната организация на Фетуллах Гюлен, обвиняван за ръководител на осуетения опит за въоръжен преврат на 15 юли.
Турският дипломат номер едно направи това изявление на площада в Анталия, където участва в голям митинг в защита на демокрацията, заедно с хиляди граждани, съобщава БНР.
Той не уточни кого има предвид, но подчерта, че е отишъл преди пуча в България.
"В България има един предател, който е избягал там преди това. Ще искаме да ни го предадат, ще изпратим делегация за тази цел в България. Някои от престъпниците, които се опитаха да убият президента Реджеп Тайип Ердоган, докато почиваше на Мармарис, успяха да избягат, но няма да успеят да се скрият, защото сме задействали всички сили - институции, полиция, войска. Те ще бъдат заловени рано или късно, където и да се намират. Няма да ги оставим, ще ги изведем пред съда и ще ги накажем", заяви още Чавушоглу, цитиран от БГНЕС.
Междувременно в Турция снощи бяха арестувани деветима заподозрени за нападението срещу хотела в курорта Мармарис на Егейско море, където беше на почивка турският президент Ердоган на 15 юли, в нощта на преврата. Заловените деветима души са командоси, които са били част от групата, която нападна хотела на президента Ердоган. Издирват се други трима заподозрени.
Actualno.com припомня, че по-рано стана ясно, че 758 от 989-те войници, задържани по подозрение, че са имали връзки с опита за преврат в Турция от 15 юли, са били освободени, предаде Anadolu Agency. Войниците, сред които и кадети, са били задържани по време на разследването около преврата от истанбулските следователи и са били освободени по тяхна препоръка, след като са дали показания. Съдът в Истанбул е решил да освободи 758 войници, определяйки задържането им като ненужно. В ареста остават 231 войници.
Знаете, властите също така обявиха, че затварят 130 медии - новинарски агенции, вестници, списания и издателски къщи. На медиите са изпратени официални писма, че трябва да прекратят дейността си. Мотивите за затварянето им не са ясни. Това обаче не са първите закрити медии - веднага след неуспешния преврат същата съдба споделиха медии, обвинени във връзки с Фетуллах Гюлен, когото управляващите сочат за организатор на пуча.