Съд в Букурещ заяви, че бившият румънски президент Траян Бъсеску е сътрудничил на страховитата тайна полиция от времето на комунизма Секуритате.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Апелативният съд заяви, че е установил, че „подсъдимият, Траян Бъсеску, е бил сътрудник на Секуритатите по дело, основано на документи, датиращи от неговото време като студент в Морския институт в югоизточния град Констанца, предаде БГНЕС.
Бъсеску, който е на 67 години, изпълнява два мандата като президент от 2004 г. до 2014 г., а през май тази година е избран за член на Европейския парламент.
Той заяви в петък, че ще обжалва решението във Върховния съд.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Въпреки че съответните проверки не са открили нищо, когато той се кандидатира за публична длъжност, настоящото дело беше открито, след като нови доказателства бяха открити от CNSAS, органът, натоварен с проучването на архивите на Секуритате.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Не знаех, че това е Секуритате", каза той пред румънски медии в петък, като призна, че е предал някаква информация за състуденти на служител по сигурността.
Случаят ще бъде удар по репутацията на Басеску като една от ключовите фигури в посткомунистическия преход на Румъния.
"Това е пример, защото той е този, който осъди комунизма и отвори архивите. Историческа инициатива", заяви изследователят и историк Мадалин Ходор за АФП, като добави, че именно Бъсеску е позволил работата на CNSAS.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
През 2006 г. Бъсеску изнесе забележителна реч пред румънския парламент с искане за "проверка на съвестта на нацията" и се извини от името на румънската държава за страданията при комунизма.
"Трябва да призная, че изпитвам известна горчивина, като видях, че аз съм този, който осъди комунизма, отвори архивите на Секуритатите и ги изпрати в CNSAS", заяви Бъсеску пред Digi24 в петък.
През декември Румъния ще отбележи 30 години от падането на комунизма след кървава революция, която свали диктатора Николае Чаушеску.
Секуритате беше смятана за една от най-бруталните тайни полиции в бившия Източен блок и имаше мрежа от стотици хиляди информатори.