Сърбия получи още една оръжейна доставка от своя съюзник Русия въпреки международните санкции срещу Москва заради нахлуване в Украйна, предаде ABCnews.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Сръбският президент Александър Вучич представи в сряда руска система против дронове за електронно заглушаване, известна като Repellent, за която наскоро каза, че „е в нашите ръце“. Той говори преди националния празник на Сърбия в четвъртък.
Още: Вучич: Време е да създадем "Велико движение за държавата"
„Това е „Репелентът“. Не е толкова силен като „Красуха“, но е отличен“, каза Вучич, имайки предвид руска наземна система за електронна война. Доставката достигна Сърбия преди няколко месеца, въпреки че въздушното пространство на страната е почти изцяло заобиколено от страни-членки на НАТО, които се съгласиха на западните санкции срещу Русия.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Сърбия е единствената европейска държава, която отказа да се присъедини към санкциите на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна преди две години. Тя е и единствената европейска държава, която продължава да подписва споразумения за сътрудничество с Москва. На Сърбия е казано, че ако иска да се присъедини към ЕС, трябва да спазва санкциите.
Още: Бърнабич хвали Тъкър Карлсън, който много ценял Вучич
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
По-голямата част от последната оръжейна пратка идва от Русия. Други въоръжения и военна техника идват от Китай, както и от някои европейски производители на оръжия и самолети.
Повечето от изказванията на Вучич за потенциални заплахи са фокусирани върху Косово, бивша сръбска провинция, която обяви независимост, след като НАТО се намеси, за да спре кървавите сръбски репресии срещу етническите албански сепаратисти през 1999 година. „Ако някой се опита да извърши агресия срещу Сърбия, както се случи през 1999 г., технически няма да може да я извърши по същия начин. Ще трябва да атакуват отвън, от разстояние, от Адриатическо или Средиземно море, с крилати ракети“, каза Вучич.
Още: Вучич: С Гърция винаги сме се подкрепяли за териториалната си цялост
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса