Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сърбия и Косово ще разменят територии, САЩ и ЕС ги подкрепят

26 февруари 2019, 20:40 часа • 3989 прочитания

Сделката между Сърбия и Косово за размяна на територии изглежда все по-близо, след като Европейският съюз и САЩ са се съгласили с предложенията на двете балкански държави, съобщават западни и местни медии.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Споразумението предвижда Косово да получи 3 общини от централна Сърбия - Буяновац, Прешево и Медведжа. Сърбия получава територии, населени със сърби в северната част на Косово. Така сръбските власти ще предадат 1249 кв. км територии, а ще получат 1002 кв. км.

Каква е сделката между Белград и Прищина?

Според договора Сърбия ще предаде района на Прешево, част от Медведжа без самия град Медведжа и някои села около него. Буяновац придобива специален статут за срок от 35 години, като ще се управлява от президуим от трима представители – един от Сърбия , един от Косово и един от ЕС.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Косовският град Митровица се обединява и добива специален статут за 35 години, кaто ще се управлява от тричленен президиум с по един представител от Сърбия, Косово и ООН, съобщава македонската 21 ТВ, цитирана от Агенция "Фокус".

 Металургичният гигант „Трепча“ ще получи специален статут – създава се консорциум с американски, френски, руски и китайски капитал за 99 години, а приходите ще се разпределят по следната схема 15% за град Митровица, 35% за Сърбия и 50% за Косово.

Язовирът „Газивода“ става съвместен за Сърбия и Косово, като отношенията се уреждат съгласно международните конвенции. Електрическата енергия, произведена от ВЕЦ, се разпределя 25% за Сърбия и 75% за Косово.

Патриаршията в Печ и Дечанската църква получават „екстратериториален статут“, както и манастира в Грачаница и църквата в Призрен. Останалите църкви нямат определен статут.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Граничните КПП ще бъдат интегрирани с един пост. Страните няма да имат претенции за военни репарации.

Очаква се сръбските и косовските власти да подпишат споразумението във Вашингтон на 12 юни, а то да влезе в сила 6 месеца по-късно.

Президентът на Косово Хашим Тачи твърдо подкрепя сделката със Сърбия и заплаши да подаде оставка или да свика референдум, ако парламентът не одобри постигнатото споразумение, съобщава сръбската медия B92.

"Тези, които ме критикуват, не трябва да мислят, че ще наруша конституцията. Никога няма да наруша конституцията, но ще я променя. Можем да постигнем споразумение и да го подложим на гласуване в парламента на Косово, който може да го одобри или да не го одобри", заяви държавният глава.

Той е категоричен, че ще подаде оставка или ще поиска референдум, ако парламентът не даде зелена светлина на сделката. Споразумението има силната подкрепа и на сръбския президент Александър Вучич.

Според Тачи Прищина не желае да поставя под заплаха стратегическия си съюз със САЩ заради неразбирателствата с Белград. Той смята, че митата върху стоки от Централна Сърбия трябва да бъдат отменени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес