Португалското предложение се опира на проекта на преговорна рамка, предложен от Европейската комисия, параграфът за македонския език да остане, както е в момента - македонски език. В него е предвидено едностранно изявление на България по отношение на тяхната позиция, заяви днес вицепремиерът по европейските въпроси на РС Македония Никола Димитров.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
По отношение на изказването на държавния секретар по европейските въпроси на Португалия Ана Паула Закариаш Димитров обясни, че вчера е имал много разговори с Лисабон и с представители на Португалия и по-конкретно на председателството. От там, според него, са посочили, че става въпрос за "изключителна неадекватност" и са уверили, че изказването „не отразява по никакъв начин позицията на Лисабон, която остава в съответствие с португалското предложение” и дори е било изразено съжаление в тази връзка.
„Въпросът за македонския език за нас е основен. Ние нямаме мандат дори да си помислим да преговаряме за това. В Европа ще влезем единствено в частта македонски народ, разбира се, като македонци, които говорят македонски език. Запазваме си правото да го защитаваме достойно, независимо какви изявления ще има - днес или в бъдеще. Лично за мен това беше доста жалко изказване”, подчерта Димитров в отговор на журналистически въпрос.
Запитан за реакцията на Скопие на това изказване, вицепремиерът отговори, че сред обществото често има объркване по отношение на дипломатическите реакции при подобни поводи.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
При дипломатическата комуникация е важно да изразите ясно позицията си, да изразите недоволство, да изразите протест. „Всичко това беше направено няколко пъти през вчерашния ден”, подчерта Никола Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Той повтори позицията на правителството, че македонският език е една от основните характеристики на идентичността на македонския народ. Той е международно признат и кодифициран със своите уникални специфики и е вписана в личната карта на Северна Македония в ООН. Македонският език е израз на неприкосновеното право на македонския народ на самоопределение и достойнство.
В проекта на преговорната рамка на Европейската комисия в един параграф е записано, че цялото европейско законодателство ще бъде преведено на македонски език и че страната ще трябва да има достатъчен брой преводачи по време на приемането на РС Македония за член на ЕС.