Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скандал с доставка на фалшиви предпазни маски в Румъния, появи се името на премиера

17 април 2020, 15:00 часа • 8895 прочитания

Разследване от сделка с фалшиви предпазни медицински маски за милиони, оповести Центърът за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP).

Изданието посочва, че в края на март тази година в Румъния пристигнала пратка, съдържаща 1 000 000 броя уж 3-слойни медицински маски - крайно необходими стоки за страна, изправена пред бързо разпространяващата се пандемия от COVID-19. Но облекчението скоро се превърнало в разочарование за медицинския персонал на фронтовата линия. Здравен работник, който е пожелал анонимност, за да не загуби работата си, заявил, че се наложило да изхвърлят половината от предпазните средства, защото еластичността на ластиците им се губела, когато се опитали да ги сложат.

Управителят на общинска болница, разположена на около 400 километра северозападно от румънската столица Букурещ, посочва, че "те нямат подсилване на носа и се движат нагоре по лицето". Пратката обаче имала един очевиден бенефициент - посредническа компания, ръководена от вече съдено лице. То има присъда за организирана престъпност и е бивш министерски служител. Документи, с които се е сдобило OCCRP, показват, че компанията "B.S.G. Business Select SRL" е спечелила сделката без търг с наддаване. Стойността ѝ е била в размер на над 800 000 евро за доставка на маски и на близо 26 000 защитни костюма. Те трябвало да пристигнат при стратегическия държавен доставчик на здравни грижи "Unifarm", който да ги разпредели по лечебните заведения в Румъния.

Изданието твърди, че "B.S.G." първоначално е създадена с цел продажба на алтернативни лекарствени средства. Но през март мажоритарен дял е бил закупен от Симона Чиулаву, която е работила при сегашния министър-председател на Румъния Лудовик Орбан, когато той бе министър на транспорта и едновременно с това е имал бизнес връзки с друг бивш политик - Робърт Константин Йонеску. За сравнение, на 18.03.20 г. същата компания е закупила защитното оборудване от турски доставчик за общата сума от 614 400 евро (или малко над 665 000 долара). Ден по-късно, организацията ги препродава на "Unifarm" за близо 870 000 евро (или повече от 900 000 долара). Така бързата печалба е от над 40%. В конкретика се посочва, че маските са били препродадени за приблизително същата сума, като първоначалната покупна цена. Но костюмите, които са закупени за 7,50 евро 1 брой, са били продадени на държавната компания за 17,45 всеки, което прави надценка от над 100%. От OCCRP посочват, че няма данни за оплаквания относно качеството на костюмите.

Адриан Йонел - изпълнителен директор на Unifarm - е заявил пред OCCCR, че "B.S.G. Business Select" е била един от малкото доставчици, изпратили ценово предложение директно до държавната компания, в началото на март. Той оспори, че има някакви проблеми с качеството на доставените стоки. "Ние ползваме тези маски в "Unifarm" и никоя от тях не се е разтегнала", казва той. Епидемиологът Серджиу Тасини обаче посочи, че за да бъдат ефективни, медицинските маски трябва да прилягат плътно към лицето - и армировката на тел над носа е от решаващо значение за това. Лекарите, лекуващи пациенти с COVID-19, в идеалния случай трябва да носят респираторни маски за защита, а не просто хирургически маски", добави Тасини.

Междувременно става ясно, че Симона Чиулаву придобива 60%-ен дял в "B.S.G. Business Select" на 11 март - същият ден, в който Световната здравна организация (СЗО) обяви коронавирус за глобална пандемия. Проверка на журналист е показала, че преди тази дата компанията е еднолична собственост на иранец. Той не е регистрирал никаква икономическа активност от 2011 г. Според регистрацията ѝ, фирмата се е занимавала с ароматерапия и терапия с кристали, като алтернатива на лечението на коронавируса. При посещението на журналист на адреса на фирмата, който се намира в краен квартал в Букурещ, на място не е имало никакви данни за осъществяване на корпоративна дейност - на предполагаемата тераса е имало пране, а прозорецът, който гледа към улицата, е бил покрит с чаршаф. Само 5 дни, след като Симона Чиулаву е станала мажоритарен собственик на фирмата, компанията се регистрирала по ДДС. А още 3 дни по-късно маските били доставени до фирмата "Unifarm".

Бизнес дамата има пъстра кариера, посочва изданието. Преди е работила в кметството на Букурещ, когато Орбан е бил заместник-кмет на столицата. През 2008 г. Чиулаву става финансов специалист в отдел, който се занимава с европейски средства. Но тя е загубила тази работа през 2009 г. Тогава местни медии са разкрили, че е била арестувана няколко години по-рано, докато е работила за престъпна група, известна като "Спортистите". Целта в схемата е била да бъде отстранена лицензирана таксиметрова фирма от собствените ѝ маршрути за пътуване, за да може да ги поеме нейната фирма. Предполага се, че по "поръчка" на Симона Чиулаву членовете на групировката са отправяли смъртни заплахи към таксиметровите шофьори и дори са пребили един от тях до такава степен, че се е наложило да бъде хоспитализиран. В продължение на 2 седмици за него са полагани постоянни медицински грижи, сочат съдебни документи.

Заведено е и дело срещу бизнес дамата, но то се е проточило около 8 години, пробивайки си път през съдебната система на Румъния. По-късно тя е получила присъда заради присъединяване към организирана престъпна група. Тя е отказала коментар по случилото се, а премиерът Орбан, от своя страна, е заявил пред OCCRP, че не си спомня за жената и няма отношения с нея. "Нямам връзка с този човек. Не съм имал никакви разговори с нея и за пореден път - името ѝ не ми е познато", настоя той.

Междувременно маските, поръчани от фирмата на Чиулаву, са били блокирани в Турция поради нова забрана за износ, свързана с коронавируса, наложена от турските власти. Центърът твърди, че това е наложило Орбан лично да се обади на турския вицепрезидент, за да бъде освободена пратката. Той се оправда, че искането му не е било свързано с конкретна компания, а с "отключването на подписани договори". И допълва: "Мислите ли, че бих могъл да говоря с турския вицепрезидент, за да му кажа: Знаете ли, че имам договор там?"

Още едно съвпадение, според изданието е, че на 19.03.20 г. - в същия ден, когато пратката на B.S.G. бе доставена на "Unifarm" - бившият заместник-кмет на Букурещ Робърт Константин Йонеску, е написал във Facebook, че за да поиска кредит за сделката го е улеснил лично премиерът Орбан. По-късно същата вечер той добави още подробности към първоначалния си пост: "Днес успях да докарам от Турция в Румъния първата пратка от 1 000 000 маски и костюми срещу Коронавирус! Благодаря за абсолютната подкрепа, на премиера Лудовик Орбан и на генералния директор на "Unifarm" Адриан Йонел!!!"

В последващо интервю за вестник "Libertatea", Йонеску поясни, че неговата собствена компания "Akyle Security" няма нищо общо с договора за защитна екипировка, а е просто "партньор" на B.S.G. Корпоративните документи показват, че фирмата му, която има доходоносни договори за предоставяне на частни охранителни услуги на множество държавни компании и публични институции, е в съсобственост на сестрата на Симона Чиулаву и 80-годишния баща на приятеля ѝ.

Последният беше длъжностно лице в Главната дирекция за борба с корупцията в Румъния, но загуби тази работа, след като сам беше обвинен в корупционни сделки. Той бе осъден на 2-годишна условна присъда през 2017 г. за опит за подкуп на полицай, в замяна на прекратяване на наказателно дело. По-рано пък бе разследван и за твърдение, че е замесен и в изчезването на 6 килограма кокаин.

Наскоро е станало ясно, че "B.S.G." все още се опитва да участва в бизнеса с медицински доставки. Компанията е похарчила близо 1,5 милиона евро за още 3 000 000 маски и над 21 500 защитни костюма от същия турски доставчик. Сега се опитва да продаде предпазните материали чрез румънската система за обществени поръчки за 0,72 цента на маска, което надвишава със 70% покупната цена.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес