Повечето сърби в размирното Северно Косово бойкотираха местния референдум на 21 април за това дали да бъдат отстранени кметовете етнически албанци в четири общини, чието назначаване доведе до насилие миналата година, съобщиха от избирателната комисия в страната.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Косово е с преобладаващо етническо албанско население, но около 50 000 сърби в северната част на страната отхвърлят правителството в Прищина и се смятат за част от Сърбия. Бивша сръбска провинция, Косово обяви независимост през 2008 г., десетилетие след партизанско въстание.
Още: В Северно Косово се провежда референдум за отстраняване на албанските кметове
Картината
До около обяд по-малко от 100 от около 46 000 регистрирани сръбски гласоподаватели бяха гласували в четирите общини с преобладаващо сръбско население - Северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, съобщи комисията. Избирателните секции отвориха в 7:00 часа сутринта и трябваше да приключат в 19:00 часа.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
През септември миналата година правителството в Прищина се съгласи да анулира местните избори в северната част на Косово и да проведе нови, поддавайки се на натиска на западните покровители, след като местните сърби с огромно мнозинство бойкотираха вота през април 2023 г. Но планът на Прищина за провеждане на предизборен референдум с въпрос дали четиримата кметове трябва да бъдат уволнени беше отхвърлен от водещата местна партия "Сръбска листа", според която кметовете е трябвало просто да подадат оставка преди гласуването.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Генералният секретар на ООН: Напрежението между Белград и Прищина е нараснало
Според "Сръбска листа" честността на референдума е била подкопана от кампания за натиск и сплашване на местните сърби от страна на косовското правителство, като Прищина отхвърли тези обвинения. Освен това от партията заявиха, че референдумът не е бил част от първоначалното споразумение между Прищина, Белград и международните посредници, целящо да разреши ситуацията с управлението на Северно Косово. "Сръбска листа" също така призова местните сърби да бойкотират частичните кметски избори, което засили напрежението между Белград и Прищина, обобщава БГНЕС.
Битката за четирите кметства ескалира в края на 2022 г., след като сърби напуснаха всички официални общински и държавни постове, включително в полицията и местната администрация, на фона на спор относно решението на Прищина да въведе косовски регистрационни номера за автомобилите на местните сърби.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Белград и Прищина прекараха години в преговори с посредници за нормализиране на отношенията си, но напредъкът беше бавен и помрачен от изблици на насилие между сърбите от Северно Косово и косовската полиция, а понякога и миротворците на НАТО.
Редовните местни избори в останалата част на Косово са насрочени за октомври 2025 г.
В тази балканска държава жената няма право да критикува мъжа