Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ открито заговори против "Турски поток"

14 ноември 2018, 06:35 часа • 3953 прочитания

Американският министър на енергетиката Рик Пери обвини Русия, че разглежда доставките на енергоносители като средство за постигането на своите цели и заяви, че Москва трябва да прекрати да използва енергията като оръжие. Той заяви това в унгарската столица Будапеща, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"Не трябва да позволяваме повече на Кремъл да използва енергията като оръжие“, призова Пери. Той се обяви за диверсификация на източниците на доставка на енергоносители за Европа. "Русия използва проекта за тръбопровод "Северен поток 2" и състоящият се от много отсечки тръбопровод "Турски поток", за да се опита да укрепи своя контрол над Централна и Източна Европа. САЩ се обявяват категорично срещу тези проекти и ние призоваваме Унгария да се присъедини към нас, за да ги отхвърли", заяви американският министър на енергетиката.

Министърът на енергетиката на САЩ е на обиколка в страните от Източна Европа. Администрацията на американския президент Доналд Тръмп през последните месеци активно призовава страните от ЕС да увеличат вноса на американски втечнен газ за сметка на доставките на руски газ.

Рик Пери по-рано многократно е заявявал, че американският втечнен природен газ може да се превърне в допълнителен източник на диверсификация на доставките на "синьо гориво" за ЕС. По данни на Европейската комисия втечненият газ от САЩ е с 30% по-скъп от руския тръбопроводен газ.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Проектът за газопровод "Турски поток" трябва да свърже Русия и Турция по дъното на Черно море. В момента в много напреднал стадии е изграждането на две отсечки от него. Всяка от тях е с капацитет по 15,75 милиарда куб. метра газ. Първата отсечка ще снабдява със "синьо гориво" Турция. След нейното пускане в експлоатация, България ще стане по-незначителен фактор на газовата карта на Европа и Балканите, защото основните количества газ, който ние транзитираме, са за Турция. Загубите за страната ни от спирането на транзита на руско "синьо гориво" ще възлизат на около 200 милиона лева.

Втората отсечка е предназначена за снабдяването на държавите от Балканите и Централна Европа. Има два варианта за нейното продължаване от турската граница: 1. През Гърция за Южна Италия, който е все по-малко вероятен; 2. През България за Сърбия и Унгария – анализаторите наричат този проект и "мини Южен поток", защото повтаря маршрута на спрения на 1 декември 2014 г. проект "Южен поток", който беше заменен от "Турски поток".

През последната една година официалните сръбски и унгарски лица на най-високо равнище – Александър Вучич и Виктор Орбан – многократно се обявяваха в подкрепата на "Турски поток" и изразяваха желание той да премине през тяхна територия. Според руската страна "Турски поток" ще заработи през 2020 година.

България е интересна и за американските доставчици на втечнен природен газ. Още през 2015 г. за пръв път пред БГНЕС тогавашният временно управляващ дипломатическата мисия на САЩ у нас Родерик Мур заяви, че са готови да ни доставят втечнен газ. Това трябва да стане през един бъдещ терминал, който трябва да се построи в Александруполис на Бяло море. От там американското синьо гориво ще стига до България през интерконектора, който трябва да построим с Гърция до 2020 година. От България американският газ може да продължи своя път и за Сърбия и Македония.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес