Румънското министерство на националната отбрана е възложило на турската отбранителна фирма "Байкар" договор на стойност 321 млн. долара за закупуване на безпилотни летателни апарати TB2, според наскоро публикувани документи.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Стъпката идва, след като през август миналата година румънското МО обяви намерението си да закупи три пакета безпилотни самолети TB2 от "Байкар Макина" за приблизително 300 млн. долара, в очакване на одобрение от парламента.
"Системите за безпилотни летателни апарати, които ще бъдат закупени, ще бъдат предназначени за румънските сухопътни войски. Всяка система включва шест въздушни платформи с възможности за поразяване на цели (общо 18 безпилотни летателни апарата). Програмата включва и закупуването на първоначален пакет за логистична поддръжка, необходимото обучение и оборудване", се казва в тогавашното изявление на министерството.
ОЩЕ: Турските дронове "Байрактар" покоряват света
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
БГНЕС припомня, че дроновете Байрактар TB2 станаха изключително популярни след големия брой записи за успешното им използване от страна на украинските военни срещу руските сили. Байрактар беше една от причините за успешната защита на Киев в ранните етапи на войната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Тази седмица на уебсайта Tenders Electronic Daily - онлайн версия на приложението към Официален вестник на Европейския съюз, посветена на проектите за обществени поръчки - беше публикувано официалното обявление за възлагане на поръчка на турския производител за производството на тези системи.
Безпилотните летателни апарати трябва да бъдат доставени в Тимишоара, където румънските ВВС използваха 93-та авиобаза, в която се намираха МиГ-23, преди да бъдат пенсионирани. След като ги получи, Румъния ще стане втората страна от ЕС след Полша, която ще използва TB2, и третият европейски член на НАТО, който ще ги поръча извън Турция.
Тези придобивания трябва да допринесат за амбициите, заложени като част от трансформацията на румънската армия до 2040 г., която има за цел да осигури на силите ново военно оборудване и оръжейни системи, гарантиращи гъвкавост, разширена ситуационна осведоменост и повишена огнева мощ.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Румъния възнамерява да увеличи бюджета си за отбрана до 2,5 % от БВП през 2023 г., съобщи Блумбърг. Миналата година страната е отделила около 6 млрд. долара за разходи за отбрана.
По-рано този месец в изявление, публикувано на уебсайта на румънския президент Клаус Йоханис, се казваше, че Букурещ също разглежда възможността за закупуване на F-35 в усилията си да модернизира военновъздушните си сили.