Приблизително 2/3 от гърците на възраст между 18 г. и 34 г. живеят с родителите си, показват данните на Евростат, което поставя Гърция на шесто място сред 35 европейски държави в проучването, съобщава БГНЕС. По-конкретно, според заключенията на Европейската статистическа служба, основаващи се на данни предимно от 2019 г., близо 50% от хората на възраст между 18 г. и 34 г. в страните от Европейския съюз живеят с родителите си.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Съответният дял в Гърция и Италия е 69,4% - с 8,7 процентни пункта повече от 2011 г. Скандинавските и северноевропейските страни са на най-ниските показатели, като съответният процент в Дания е 17,2%, а във Финландия - 19,5%. „В Централна и Северна Европа се приема за даденост, че когато детето навърши 18 години, това отбелязва навършване на пълнолетие и е начало на самостоятелния му живот“, каза Антигона Либераки, професор по икономика в университета Пантеон пред в. „Катимерини”.
„Манталитетът в Гърция, каза тя, е много различен, тъй като има много традиционни представи за социалните роли. Да живееш сам, защото вече си независим, не е толкова високо ценен модел”, добави тя, отбелязвайки, че преобладаващият манталитет е, че родителите носят отговорност за децата си, докато не се оженят - независимо от възрастта на въпросното „дете“. Либераки отбеляза, че финансовата и коронавирусната кризи са ключови и са засилили съществуващите патриархални тенденции. „Има завръщане на семействата към споделен общ дом, кризата го направи“, каза тя, като същевременно отбеляза, че браковете в Гърция намаляват, също най-вероятно поради пандемията.