На 28 март гръцкият парламент отхвърли предложение за вот на недоверие към консервативното правителство на министър-председателя Кириакос Мицотакис, обвинено в опит да манипулира разследването на влаковата катастрофа от февруари 2023 г., при която загинаха 57 души.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Още: Призоваха Мицотакис да даде оставка: Гърция е най-бедна в ЕС след България
От 300-те депутати в парламента 159 гласуваха против предложението за вот на недоверие, внесено от социалистическата партия ПАСОК, съобщи АФП.
Консервативното правителство на министър-председателя Кириакос Мицотакис има парламентарно мнозинство и се очакваше да отхвърли искането, внесено от социалистическата партия ПАСОК във вторник.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Предложението беше внесено след публикация във вестник, в която се твърдеше, че ключов звуков запис от нощта на катастрофата, отнела живота на 57 души през февруари 2023 г., е бил подвеждащо редактиран.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Мицотакис отмени визитата си в САЩ
Опозиционните партии обвиниха правителството, че стои зад предполагаемата хитрост като част от усилията да затвърди избраната от него теза, че човешка грешка е виновна за челния сблъсък.
"Общественото мнение стигна до неотменимо заключение - че сте се насочили към прикриване" на трагедията с влака, заяви Никос Папас, председател на парламента от основната опозиционна партия "Сириза", пред залата в сряда. "Призовани сте да дадете отговори", каза той.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Опозиционните партии твърдят, че правителството е предоставило на приятелски медии сглобения запис. Но Мицотакис заяви публично: "Никога не е имало заповед за укриване. Гледам ви в очите и ви казвам това", предаде БГНЕС.
По повод на това, което по-рано нарече "национална травма", Мицотакис заяви, че "хроничните провали на държавата са се срещнали с човешката грешка", като настоя, че иска да каже "истината" на едно "недоверчиво и гневно общество".
Катастрофата стана, когато малко преди полунощ в близост до тунел край централния град Лариса се сблъскаха товарен и пътнически влак с 350 души персонал и пътници, предимно студенти.
Година след инцидента роднините на жертвите твърдят, че въпреки обещанията на правителството за пълно разследване, държавните органи са изгубили време и са пропуснали важни доказателства.
Експерти, назначени от семействата на роднините, твърдят, че мястото на произшествието е било почистено от останките и горния слой почва, преди разследващите да могат да го изследват изцяло. Тялото на млада жена, пътувала в пътническия влак, все още е в неизвестност.
Експертите на семействата твърдят също, че товарният влак е превозвал недекларирани химикали, които са предизвикали огромна експлозия след катастрофата, убивайки хора, които иначе биха оцелели. Критиците посочват обръщението на Мицотакис към нацията само няколко часа след инцидента, в което той казва, че "всичко" показва, че вината е човешка грешка. Правителственият говорител Павлос Маринакис нарече доклада на "То Вима" "неоснователен". Основната опозиционна партия "Сириза" призова Мицотакис, който бе преизбран с лекота през юни, да подаде оставка.
Опозиционните партии вече бяха ядосани през изминалата седмица, след като четиримесечното парламентарно разследване на инцидента приключи, без да се припише вина на висши политици. Над 30 железопътни служители и длъжностни лица са обвинени във връзка с катастрофата от 28 февруари 2023 г., като се очаква съдебният процес да започне през юни. От десетилетия 2 552-километровата железопътна мрежа на Гърция е засегната от лошо управление, лоша поддръжка и остаряло оборудване.
Миналата година правителството се отърва от поредния вот на недоверие заради скандал с подслушване, в който бяха замесени държавното разузнаване и кабинетът на министър-председателя.