Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН иска санкции срещу Милорад Додик

24 януари 2022, 09:05 часа • 1985 прочитания

Върховният представител на ООН за Босна и Херцеговина Кристиан Шмид се противопостави на разделянето на Босна и Херцеговина и призова за налагане на персонални санкции срещу сръбския член на председателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик. Той изрази това мнение в интервю за информационния портал "The Pioneer".

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"За да предотвратим превръщането на сегашния конфликт в ожесточена конфронтация, в която хората се стрелят един друг, трябва ясно да заявим: държавата не трябва да бъде разделяна и трябва да функционира", каза Шмид. Посочва се обаче, че действията на Додик изискват отговор. "Персоналните санкции биха били вариант", подчерта той, като уточни, че за това е необходимо единодушие в Европейския съюз (ЕС).

Заедно с това той призова за финансова помощ за Босна и Херцеговина, която според него трябва да бъде обвързана с редица условия.

"Препоръчвам това да направят всички международни донори, а не само Европейският съюз", заключи Шмид.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Върховният представител на ООН за Босна и Херцеговина ще говори пред Комисията по европейски въпроси на Бундестага в сряда и ще информира за ситуацията на Западните Балкани.

Съгласно конституцията, предложена в Общото рамково споразумение за мир в Босна и Херцеговина (Дейтънското споразумение), подписано в Париж на 14 декември 1995 г., държавата Босна и Херцеговина се състои от две единици: Мюсюлманско-хърватската федерация на Босна и Херцеговина (ФБиХ, 51% от територията на страната) и Република Сръбска (49%), както и окръг Бръчко. Три основни народа са пропорционално представени в държавната система: бошняци (приели исляма славяни), сърби (православни) и хървати (католици). Страната се управлява основно от Върховния представител на международната общност (длъжност, създадена с Дейтънското споразумение), който се назначава от ръководния комитет на Съвета за прилагане на мирното споразумение след одобрение от Съвета за сигурност на ООН. На 27 май Кристиан Шмид встъпи в тази длъжност. Държавен управляващ е колективен орган - Президентството на Босна и Херцеговина.

Санкции срещу Милорад Додик

В началото на януари Съединените щати включиха Додик в нов черен списък и наложиха санкции срещу свързания с него телевизионен канал "Алтернативна телевизия" заради предполагаеми корупционни действия на сръбския член на президиума на Босна и Херцеговина. През 2017 г. САЩ наложиха санкции срещу Додик, който тогава беше президент на Република Сръбска. Както обясни тогава Министерството на финансите, решението се основава на изпълнителна заповед, която позволява "налагането на санкции срещу лица и организации, които подкопават или могат да подкопаят рамковото мирно споразумение от 1995 г.", известно като Дейтънското споразумение. Според Министерството на финансите Додик "активно е възпрепятствал" прилагането на този документ. В отговор Додик заяви, че американските санкции са инструмент, чието време е отминало. Според него санкциите на САЩ се налагат "по рефлекс от миналото" и отразяват по-скоро слабостта на САЩ, отколкото тяхната сила.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес