Над 1300 училища и учебни заведения в Гърция са окупирани – като знак на недоволство заради мерките срещу коронавируса. Според протестиращите, гръцките власти не правят достатъчно, за да гарантират здравето на учещите се – и ученици, и студенти.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Най-голямо недоволство има заради невъзможността да се осигури дистанция между учещите в класната стая, както и че почти никъде няма как една паралелка да има 15 ученици, обясни гръцкият икономист Йоаким Каламарис пред Нова телевизия.
По думите му, студенти влизат в учебни заведения и слагат вериги и катинари, тъй като нощем няма охрана на учебните заведения. Отделно той разказа, че има голям спор да се носят ли маски или не.
В Гърция потвърдените случаи на COVID-19 станаха 19 842, от които 9989 оздравели и 409 смъртни, т.е. 4 нови за последните 24 часа, намаление с 3 случая. За 4 октомври има 229 нови случая т.е. 38 по-малко на дневна база.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Твърд привърженик съм на носенето на маски, защото това изглежда единственото средство за предпазване е това, посочи академик Богдан Петрунов. Според него, радостното в България е, че засега има две по-големи огнища, но има опасност като в Западна Европа да се наложи затваряне и блокиране на отделни райони. Ако продължим да не спазваме тези елементарни мерки, нещата няма да отидат на добре, предупреди Петрунов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Академик Петрунов изрази позиция, че никой не може да каже доколко има колективен имунитет и че теорията не доказва категорично, че се развиват антитела, които ни пазят. Той обаче не коментира тезата за т.нар. клетъчен имунитет.
Що се отнася до американския президент Доналд Тръмп, Петрунов потвърди, че при него се прилага коктейл от моноклонални антитела. Точно с такова антитяло работи и български учен в САЩ – проф. Димитър Димитров. ПОДРОБНОСТИ ЗА РАЗРАБОТКАТА - ТУК!
Друга терапия, която може да помогне, е да се използва сърфактант. Академик Петрунов посочи, че с него може евентуално да се предотврати зараза. Сърфактантът е белтъчна, липидна смес, която се продуцира в пневмоцитите на белия дроб. Значението на сърфактанта за работата на белите доброве е да регулира повърхностното напрежение.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Още: "Спад в броя на заразените у нас, над 15 000 са оздравелите от коронавирус"