Косовският президент Вьоса Османи поиска от Европейския съюз да отмени наказателните мерки, но и да премести натиска на международната общност от Косово към Сърбия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Думите ѝ идват след изявлението на представителя на Европейския парламент Виола фон Крамон, която заяви по адрес на Прищина: "Изпълнете задълженията си, преди да започнете да говорите за сръбската страна".
ОЩЕ: Евродепутат: Сърбия и Косово не прилагат споразумението
Сърбия отговори на Османи
От Белград коментираха изказването на косовския президент с думите, че ерата, в която "неспокойното дете на Запада беше пуснато да вилнее", е приключила, съобщават от "КоССев", цитирани от БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
"Мерките, въведени от Европейския съюз в Косово, навредиха на процеса на диалог с Белград", каза Османи. Тя смята, че тези мерки са непропорционални и че са несправедливо въведени след ескалацията на ситуацията в Северно Косово.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
ОЩЕ: Сигнал от ЕК: Санкции и за Сърбия заради Косово може да има
„Това не е отговор, който насърчава сътрудничеството. Това е отговор, който вреди най-много на процеса на диалог и го поставя на ниво, на което не трябва да бъде, като и двете страни трябва да бъдат третирани еднакво“, подчерта Османи.
Тя обаче се надява Европейският съюз да започне да премахва мерките спрямо Прищина. „Очакваме нашите партньори да предприемат тези стъпки, защото техните мерки бяха напълно непропорционални“, каза тя.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Османи твърди, че Прищина "вярно" изпълнява точките за деескалация на ситуацията в Северно Косово. Те бяха договорени в Братислава миналия месец от ръководителя на преговорния екип на Прищина Бесник Бислими и пратеника на ЕС за диалога Мирослав Лайчак.
Още: 50 млн. евро са щетите за Сърбия от блокадата на вноса на стоки за Косово
"Вучич да спре насилието"
Османи смята, че е от "съществено значение" международната общност да поиска от сръбския президент Александър Вучич да спре "негативното влияние, сплашването на гражданите, насилието, което незаконните структури използват срещу гражданите на Севера и да им даде възможност да използват правата си без насилие, които също са гарантирани от Конституцията и закона", каза косовският президент.
Директорът на Службата за Косово в Сърбия коментира изявленията на Османи. „Екстремисткото ръководство в Прищина не е в състояние да разбере, че времето, когато на (премиера на Косово Албин) Курти и неговите сътрудници беше позволено да правят всичко, безвъзвратно отмина и че ЕС не гледа с добро око на опитите им да дестабилизират региона“, каза Петкович.
Той твърди, че недоволството на Вьоса Османи от поставените пред Прищина искания е отчасти разбираемо. „Защото спонсорите на самопровъзгласилото се Косово в миналото бяха готови да толерират всякаква безотговорност на екстремисткия политически елит в Прищина. Но светът се променя, а с него и залозите и правилата на политиката в Западните Балкани“, каза Петкович.
Според него Сърбия ще продължи да работи за стабилизиране на ситуацията в региона.
Още: Анализатор съзря разрив между най-известните сръбски лидери
Мерките на ЕС
Европейският съюз въведе наказателни мерки към Прищина в края на юни. От Косово се иска да премахне полицейските части от общинските сгради, което след това беше потвърдено от споразумението от Братислава, да премести кметовете на алтернативни места и да организира нови избори на север.
От друга страна - иска се от Белград да повлияе на сърбите да участват в тези избори, а гражданите, които протестират пред общинските сгради, да се оттеглят.
Що се отнася до провеждането на нови избори, Прищина все още не ги е обявила, но е наела екип, който да изготви инструкции за смяната на сегашните кметове чрез граждански петиции и организирането на нов изборен процес. Припомняме, че става дума за албански кметове, които бяха избрани с много ниска избирателна активност, а етническите сърби не ги признаха.
Още: Мироопазващата мисия на ЕС е увеличила присъствието си в Северно Косово