Някои държави-членки на ЕС поискаха блокът да наложи наказателни мерки срещу Сърбия, но такова нещо все още не се е случило, тъй като ЕС чака края на разследванията, за да докаже прякото участие на Белград в атаките срещу косовската полиция, съобщи „Коха“.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
На срещата на представителите на ЕС в комисията по политика и сигурност, която се проведе на 26 септември, беше обсъдена ситуацията в Косово и там докладваха специалният пратеник за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак, както и представители на EULEX. и представители на външната служба на ЕС.
Още: Вучич: Можете да ни убиете всички, но никога няма да признаем вашето независимо Косово
Няколко страни са повторили призива служителите на ЕС да бъдат балансирани в подхода си към Косово и към Сърбия и че предвид терористичните атаки от неделя, сега е моментът санкции да бъдат наложени и на Сърбия, ако се докаже, че е свързана със случилото се в Северно Косово, предава БГНЕС.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Говорителят на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Петер Стано каза, че страните членки очакват да бъдат проверени всички обстоятелства и факти за случилото се в неделя в село Банска в Северно Косово.
Още: Още двама сърби арестувани в Северно Косово
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
„Сега имаме важна промяна в ситуацията след терористичните атаки в Косово. За нас е важно разследването да бъде завършено. И когато имаме яснота от разследванията относно случилото се, кой стои зад това и кой е отговорен, тогава ще вземем правилните решения”, каза Стано.
По време на дискусиите за Косово в комисията по политика и сигурност представителите на страните членки също изразиха подкрепата си за работата на специалния пратеник на ЕС Мирослав Лайчак и поискаха страните да се върнат към диалога и да изпълнят задълженията от сключените споразумения.
Още: Курти: Сърбия изпрати МиГ-29 на границата и оттогава насилието се засили
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса