Навършват се 25 години от началото на бомбардировките на НАТО над тогавашната Съюзна република Югославия, съставена от Сърбия и Черна гора. Годишнината е отбелязана с поредица от възпоменателни събития, пише Sarajevo Times.
За 11 седмици, според оценки от различни източници, са загинали около 2500 цивилни и около 1000 войници и полицаи. При бомбардировките, продължили 78 дни, са пострадали сериозно държавната инфраструктура, стопански обекти, здравни заведения, медии, паметници на културата и военни съоръжения. Цели на бомбардировачите на НАТО са били също рафинерии, химическа промишленост и големи подстанции, което причинява тежки последици за здравето на населението.
Още: Израел предлага да окупира по-голямата част от Сирия и да я раздели по югославския сценарий
Решението за бомбардиране на тогавашна СР Югославия е взето за първи път в историята без одобрението на Съвета за сигурност на ООН, а заповедта е издадена на тогавашния командващ съюзническите сили, американския генерал Уесли Кларк, от секретаря на НАТО Генерал Хавиер Солана. СР Югославия е бомбардирана след неуспешните преговори в Рамбуйе и Париж за бъдещия статут на Косово, за които е обвинена Сърбия. Бомбардировките над Югославия приключват на 10 юни с приемането на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
В редица сръбски градове са организирани възпоменателни церемонии. В Белград политици, военни и чуждестранни дипломати поднесоха венци на паметника на децата жертви на бомбардировките. В град Кралево в централна Сърбия, на анимирана стена бяха прожектирани имена на известните жертви на бомбардировките на НАТО. А те бяха предприети от Алианса, без да бъде гласувана резолюция в Съвета за сигурност на ООН. Това предизвика разпалени дебати за легитимността на действията на НАТО, пишат от Euronews.
Още: Най-малко 36 души бяха убити при бомбардировка в Газа