НАТО "твърдо" подкрепя териториалната цялост на Босна пред лицето на "сепаратистката политика" на босненските сръбски лидери. Това заяви заместник-генералният секретар на Алианса Мирча Джеоана по време на посещение в Сараево на посланиците на всички страни членки, предаде АФП.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"НАТО твърдо подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина", заяви Джеоана в изявления за пресата, визирайки контекста на "сепаратистките политики и разединяващата реторика, които подкопават стабилността и възпрепятстват реформите" в страната, предаде БГНЕС.
Още: Унгарски генерал застана начело на силите на ЕС в Босна и Херцеговина
Политическият лидер на босненските сърби Милорад Додик, който оглавява Република Сръбска, редовно повдига въпроса за възможността за отделяне от босненските сърби, което му донесе американски и британски санкции през последните години. Додик, който развива отношенията си с руския президент Владимир Путин, твърди, че Босна върви към "мирно отделяне".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според Мирча Джеоана, който е на двудневно посещение в Босна заедно със Северноатлантическия съвет (органът на НАТО за вземане на политически решения), с босненските лидери са били обсъдени "ситуацията със сигурността" в страната и "отражението ѝ върху стабилността в региона".
Още: Сараево: Значително по-близо сме до членство в ЕС
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
"Защото това, което се случва в Босна и Херцеговина, е важно за сигурността на Западните Балкани. А това, което се случва на Западните Балкани, е важно за всички нас в Европа", каза той и подчерта, че щабът на НАТО в Сараево "ще продължи да координира" подкрепата на Алианса за Европейската военна мироопазваща мисия в Босна (Eufor-Althea).
Веднага след като руската инвазия в Украйна започна през февруари 2022 г., Eufor засили присъствието си в Босна, като увеличи броя на военнослужещите от 500 на 1100. Министърът на външните работи на Босна и Херцеговина Елмедин Конакович приветства това "много важно послание" и "големия ангажимент на НАТО към Босна" при сегашните "политически обстоятелства и обстоятелства, свързани със сигурността" в Европа.
Още: Путин даде гражданство на военен престъпник от Босна, убивал цивилни
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Разкъсана от кървава междуобщностна война през 90-те години на ХХ век, довела до над 100 000 загинали, Босна понастоящем е държава, разделена на две части: сръбска, която подкрепя военния неутралитет на страната, и босненско-хърватска, чиито лидери искат страната да се присъедини към НАТО. Тази ситуация де факто блокира присъединяването на страната към Алианса, тъй като решенията в областта на отбраната трябва да се вземат с единодушие от тримата членове на председателството на страната (босненски, хърватски и сръбски).
Още: Додик: Сърбите в БиХ ще подкрепят евентуална независимост