Косово се съгласи да изтегли полицейските подразделения от северната си граница със Сърбия, за да прекрати нарастващия спор за регистрационните номера на превозни средства, който за кратко прерасна в насилие и накара НАТО да засили патрулирането в района.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Споразумението, договорено в Брюксел, успокои поредното разрастване на десетилетното противопоставяне между Сърбия и Косово, но не решава по-голям проблем, блокиращ преговорите за членство в Европейския съюз: че Сърбия и нейната бивша провинция Косово трябва да нормализират отношенията си след независимостта на Прищина през 2008 г.
"Имаме сделка", каза Мирослав Лайчак, пратеник на ЕС, занимаващ се с един от най -тежките териториални спорове в Европа. "След двудневни интензивни преговори току-що беше постигнато споразумение за деескалация”, написа той в Twitter.
Лайчак трябва да се срещне с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг днес. НАТО приветства споразумението и неговият главен говорител Оана Лунгеску нарече по-широките разговори "единственият път към постигане на трайно политическо споразумение за региона, който е ключът към стабилността му".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Помощникът на държавният секретар на САЩ Габриел Ескобар беше в Брюксел, за да подкрепи водените от ЕС преговори, като заяви, че те показват потенциала за по-голям напредък на Балканите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
"Мисля, че можем да постигнем огромни успехи, за да помогнем на Балканите да преодолеят много трудния за тях период след 90-те години и да се надяваме, че в крайна сметка ще бъдат по-интегрирани с Европейския съюз", каза Ескобар на брифинг.
Президентът на Сърбия Александър Вучич обаче опроверга надеждите за по-широк пробив в политическия диалог засега. "Мисля, че споразумението е справедливо за гражданите. Бих искал да можем да намерим по-трайни решения. Това не включва признаването на Косово", каза Вучич на пресконференция в Сърбия, където посрещна председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Съгласно споразумението, войските на НАТО ще заменят косовските полицейски части на границата, които ще започнат да се изтеглят от събота. От понеделник (4 октомври) и двете страни ще поставят специални стикери върху автомобилните номера, за да премахнат националните символи и да позволят свободно движение на граждани, припомня БГНЕС.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Новото споразумение прекратява изискването на Косово към всички шофьори от Сърбия да показват временна регистрация. Прищина заяви, че нейният ход е отмъщение за мерките, които са в сила в Сърбия срещу шофьорите от Косово от 2008 г.
Конфронтацията напомня за по-големия спор между Косово и Сърбия, който ЕС трябваше да разреши, казаха дипломати. Преди срещата на върха между Балканите и ЕС на 6 октомври в Словения, 27-те държави-членки не са успели да приемат декларация, потвърждаваща 18-годишния им ангажимент за бъдещо членство в ЕС на държавите от Западните Балкани, съобщи агенция Ройтерс.