Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Милорад Додик: Независимостта е легитимна цел за босненските сърби

09 януари 2018, 15:38 часа • 1628 прочитания

Босненските сърби се движат към „най-високото възможно” ниво на независимост, което е легитимна политическа цел в държава, дълбоко разделена след войната през 90-те години на миналия век.

Това заяви президентът на Република Сръбска Милорад Додик.

Той се изказа на празник на босненските сърби, забранен от конституционния съд на страната, за отбелязване на годишнината от създаването на републиката.

Обявяването на „Република на сръбския народ” в Босна стана три месеца преди избухването на етническия конфликт от 1992-95, в който загинаха 100 000 души.

„Целта ни е най-голямата възможна независимост за Република Сръбска. Движим се в тази посока и това е легитимна политическа цел”, каза Додик по сръбската национална телевизия RTS.

Същевременно целта на босненските мюсюлмани и „чужденците” е да направят Босна високо централизирана държава, каза Додик.

„Но тези две концепции просто са несъвместими”, посочи Додик.

Мирното споразумение, с което приключи войната в Босна, раздели балканската държава на две полунезависими образувания – Република Сръбска и Мюсюлманско-хърватската федерация.

Двете са свързани с хлабави централни институции, предаде БГНЕС.

Додик каза, че босненските сърби трябва да се борат, за да „запазят правата си”.

В миналото Додик многократно е настоявал, че Босна не е функционална държава и я е наричал „безполезна държава” и „провален международен проект”. Той многократно е заплашвал да проведе референдум за независимост на Република Сръбска.

Във вторник Додик каза, че ще „намери неправителствена организация, която да се занимае с независимостта на Република Сръбска”, когато той вече няма да има политическа роля.

Сред основателите на Република Сръбска беше Радован Караджич – осъден през 2016 от трибунала на ООН на 40 години затвор за геноцид и престъпления срещу човечеството, извършени през войната, предаде БГНЕС.

Днешният празник, отбелязван разточително в Баня Лука – главния град в републиката, предизвиква голяма загриженост у босненските мюсюлмани.

На оспорван референдум през 2016 г., организиран от Додик, огромното мнозинство от босненските сърби се обявиха за запазване на този празник.

Босненският конституционен съд се произнесе, че празникът е незаконен, защото дискриминира несърбите и отмени референдума, но въпреки това Додик не се отказа.

Референдумът беше критикуван от САЩ и ЕС, но подкрепен от Русия.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес