Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македонският вицепремиер с нова атака срещу България

30 октомври 2021, 09:58 часа • 14055 прочитания

Македонският вицепремиер Никола Димитров отправи пред сръбски медии нови обвинения срещу България, предаде БГНЕС.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

България със своята политика и с наложеното вето в известен смисъл компрометира македонско-българското приятелство. Освен това наложи вето и на ЕС към региона, от който е част, смята Димитров.

„Ние на практика решихме въпроса с България и подписахме Договор за приятелство първо с България, за да се обърнем след това към Гърция и да решим големия проблем. В член 2 от Договора пише, че България ще ни помага по пътя към ЕС. Както и да тълкуваме думата „помага“, това не означава блокиране и вето и в известен смисъл с тази своя политика България нарушава Договора за добросъседство, приятелство и сътрудничество, който сключихме, както от гледна точка на помощта по европейския път, така и от гледна точка на ненамеса във вътрешните работи, тъй като македонската идентичност и македонският език са наша работа. Това не е въпрос на трета държава“, твърди Димитров.

Македонският път към ЕС е може би най-трудният. Започнахме сред първите и подписахме Договор за стабилизиране и асоцииране преди Хърватия, а тя вече от осем години е член на Евросъюза, докато ние още не можем да започнем преговорите и още чукаме на вратата, каза вицепремиерът.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

В интервю за "Евронюз Сърбия" той твърди, че страната е получила вече 10 положителни доклада за напредък, но те явно не са достатъчни за по-нататъшни действия.

Димитров коментира и двустранните отношения със Сърбия, които оцени като приятелски. „Ние със Сърбия имахме общо минало, бяхме част от бившата федерация. И със Сърбия искаме да имаме общо бъдеще в ЕС, общо европейско бъдеще“, каза той и подчерта, че сега между Скопие и Белград се провеждат по-често срещи и посещения и има по-голямо разбиране.

БГНЕС припомня, че точният текст на чл. 2 от Договора от 1 август 2017 г. гласи:

„Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО“.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес