Нерешителността на Европейския съюз в борбата с последиците от сегашната миграционна криза и интеграцията на балканските държави поставя под заплаха сигурността на Македония и води до застоя на региона.
Това заяви президентът на Македония Георги Иванов в речта си пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Според него повече от 20 милиона мигранти от Азия и Африка вече са в непосредствена близост до външните граници на Европа, а "много от тях са вече в Европа и ЕС трябва да намери начини и механизми да защити своите граници, да гарантира сигурността на коридорите и да интегрира мигрантите и бежанците, но да не ги асимилира. "
"Македония високо оценява двустранната помощ, ние предприемаме действия и вземаме решения за защита на нашата територия и територията на ЕС. Затова трябва да отбележа, че блокирането на процеса на интеграцията ни и нерешителността на Европейския съюз за справяне с миграционната криза застрашава сигурността на Република Македония", каза Иванов, цитиран от БГНЕС.
Македонският президент добави, че, за да се контролира потока имигранти и бежанци през територията на републиката, се е наложило да бъде включена армията в защита на границата. Той подчерта, че така "успяхме да гарантираме сигурността на републиката."
"Ако погледнем Европейския съюз, ще забележим, че в него се появяват пукнатини. Европейският съюз премахна границите между държавите, но не може да защити своите външни граници от най-сериозните кризи – миграционната криза и заплахата за сигурността. Миграционната вълна доведе до разхлабване на европейските институции и политики и тези провали са последователни", каза президентът на Република Македония.
Той изрази съжаление, че Македония е независима държава в продължение на 25 години и от първия ден на своята независимост "се сблъсква с непосредствените заплахи, които идват от територията на Евросъюза и страните-членки на НАТО, както и от страни-членки на ООН", посочвайки миграционния проблем и международния тероризъм.
"През последните 25 години нашият път към международно признание и интеграция се усложнява от това, че са налице твърде много пречки, изправихме се пред проблема с отричането на самоидентичността на Македония и на македонските граждани и всъщност по тази причина не ни дават възможност да се присъединим към НАТО и Европейския съюз ", изрази мнението си Иванов.
Той посочи, че в продължение на пет години Македония е очаквала да бъде изпълнено решението на международния съд по спора за името на републиката между Гърция и Македония, но "то така и си остава неизпълнено до днес, което е ярък пример за неефективността и нерешителността на Европейския съюз. " Президентът Иванов каза, че такъв подход към интеграцията на балканските страни в ЕС е довел до "застой на региона и засилването на агресивни тенденции."