В Европа на 21 век въпросът за езика, на който се говори, в случая майчиния език на етническите македонци в РС Македония, е въпрос на народа в страната, а не е въпрос на друга държава, нито въпрос на нечия международна организация. Това заяви вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров по въпроса за българското вето в интервю за Би Би Си.
Според него, за разлика от предишните срещи на ЕС в Загреб и София, където се е говорило единствено за европейската перспектива, на последната среща в Словения ЕС за първи път от няколко години е успял да постигне консенсус за своята посветеност на разширяването и че има политически сигнал за предстоящото европейско бъдеще на региона.
БГНЕС припомня, че в оповестената декларация от срещата на върха в Бърдо се казва, че ЕС първо трябва да „се съсредоточи върху собственото си усъвършенстване, което да гарантира капацитета му да интегрира нови членове“, преди да потвърди ангажимента за разширяване.
Вицепремиерът на РС Македония заяви още, че страната му инвестира много в отношенията с България, за което е подписан и Договорът за приятелство и е формирана комисия по въпросите за историята, но „България прави много трудно приятелството, тъй като не е приятелско да поставяш под въпрос езика на своя съсед“.