Отношенията между България и Македония все още са помрачени от различните интерпретации на историята на двете държави, както и различният поглед върху общи исторически събития. Това се казва в доклада на Европейската комисия относно напредъка на Македония по пътя ѝ към влизане в ЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
От ЕК припомнят, че правителството на Пламен Орешарски е започнало преговори за споразумение за добросъседство, но Брюксел пише още, че „редица въпроси остават открити за решаване”.
Много по-сериозни са различията на Македония с Гърция. Там въпросът с името на Македония остава открит. За последно през септември тази година представителят на Генералния секретар на ООН по въпроса с името на Македония Матю Нимиц посети Атина и Скопие и според доклада му различията между двете държави по казуса остават много силни.
Македония има статут на кандидат-член за ЕС от декември 2005 година насам. През октомври 2009 ЕК препоръча на Европейския съвет да отвори преговори по втората фаза на изпълнението на Споразумението за асоцииране и стабилизиране на бившата югославска република. Засега Съвет обаче още не е взел решение по предложението.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България