Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македония е готова да смени името си, за да влезе в НАТО

12 юни 2017, 11:18 часа • 12316 прочитания

Република Македония ще обсъди промяната на името си в усилие да деблокира противопоставянето на членството й в НАТО. Това заяви в интервю за „Файненшъл таймс“ македонският външен министър Никола Димитров.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Той ще заяви пред високопоставени служители в Брюксел, че членството в алианса ще помогне за успокояване на по-широкия балкански регион след месеци на политическо напрежение.

Димитров придружава премиера Зоран Заев по време на първото му официално посещение в Брюксел, където последният ще разговаря с Доналд Туск и Йенс Столтенберг.

Предстои среща с гръцките представители в сряда, на която ще се обсъдят мерките за възстановяването на доверието между Скопие и Атина. Според министър Димитров каквото и ново име да се предложи на страната му, то ще трябва да бъде гласувано на референдум, а преди това ще се търси партиен консенсус.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

През 2008 г. Гърция блокира молбата за членство на Македония в НАТО заради неуредения въпрос за името, предаде БГНЕС.

"Ще помоля Гърция да премисли какъв съсед иска - не иска ли стабилна, приятелска страна, която носи надежда за демокрация и справедливост. Ако сме добър съсед, има надежда политическите сили в Гърция да осъзнаят това като историческа възможност", казва Никола Димитров.

Официалното име на Македония е "Република Македония". Гърците настояват, че името предполага териториални претенции към географската област Македония в северната част на Гърция и затова то трябва да бъде сменено.

Преди дни новият македонски премиер Зоран Заев заяви, че е готов страната да се присъедини към НАТО под името Бивша югославска република Македония (БЮРМ), както настоява Гърция, за да ускори интеграцията си в ЕС.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Малко по-късно от Алианса разпространиха официално становище, в което се казва, че Република Македония ще трябва първо да разреши спора с Гърция за името и после да получи покана за НАТО.

Становището на НАТО показва, че не са възможни твърденията за възможно членство на Македония с името БЮРМ. В решението се казва, че поканата за пълноправно членство на Македония ще бъде изпратена „след като се преодолеят различията с Гърция“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес