Текстът от Договора за добросъседство между България и Македония е одобрен на 95%. Документът, по искане на София, се основава на Договора, който бе подписан през 1999 година.
След като това предложение е било прието от македонска страна, работните групи са напреднали много бързо в изготвянето на окончателния вариант, предаде БГНЕС.
През месец февруари се очакват нови срещи на екипите за останалите открити въпроси, а след това ще има и срещи на политическо ниво. Подобна среща е възможно да се състои между президентите Георге Иванов и Росен Плевнелиев по време на срещата за сигурност в Мюнхен между 6 и 8 февруари, съобщават от кабинета на македонския президент. От там уточняват, че веднага след преизбирането му за втори мандат Иванов е поискал среща с Плевнелиев в Скопие или София, която остава в сила и днес.
Преди две седмици в отговор на парламентарно питане Бойко Борисов каза, че Договорът е сред основните приоритети на България за подкрепа на евроатлантическата ориентация на Македония.
"Известно време имаше застой в преговорите между двете държави. Предстоящите срещи ще бъдат първите след изборите и сформирането на нов кабинет в София. Отношенията в момента са много по-различни в сравнение с тези от преди две години. Отношенията са коректни и на работно политическо ниво, за разлика от преди две години, когато България настояваше за безусловно приемане на част от исканията си, а Македония предложи по няколко варианти на всяка от точките", се казва в коментар на в. "Вечер".