Още тази седмица Косово ще подаде молба за присъединяване към Европейския съюз. Това заяви във вторник министър-председателят Албин Курти, цитиран от "Ройтерс". Очаква се този процес да отнеме години, ако не и десетилетия, и зависи от нормализирането на отношенията със Сърбия.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
ОЩЕ: Сърбия сменя курса към Косово
Косово, където мнозинството са албанци, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада след войната от 1998-1999 г., в която НАТО се намеси, за да защити територията. Косово не е член на ООН, а пет държави от ЕС - Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър - отказват да я признаят като независима страна.
"Европейският съюз е място на мир, сигурност, равенство и просперитет и затова мястото на Република Косово е в този общ дом като страна, която обича мира", заяви Курти по време на правителствено заседание в Прищина.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Преди евентуално членство Косово трябва да постигне споразумение със Сърбия за нормализиране на ситуацията. ЕС вече работи по споразумение, по което се надява двете страни да се съгласят в рамките на една година. Сръбски протестиращи в Северно Косово блокираха основни пътища след престрелка с полицията заради ареста на бивш сръбски полицай. Напрежението между властите и сръбското малцинство в малката страна нараства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Във вторник бе отбелязан четвъртият ден на блокади и протестиращите не показват признаци, че ще премахнат камионите, пълни с чакъл, и други тежки машини от главните улици. Курти поиска от мироопазващата мисия на НАТО да разчисти пътищата.
Независимостта на Косово е призната от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия и Китай.
27-те държави членки на ЕС не желаят да разширяват блока, но руската инвазия в Украйна ги накара да отделят повече енергия за подобряване на отношенията с шестте балкански страни - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия. Косово е единствената страна в региона, която досега не е подала молба за присъединяване към ЕС.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса