Още тази седмица Косово ще подаде молба за присъединяване към Европейския съюз. Това заяви във вторник министър-председателят Албин Курти, цитиран от "Ройтерс". Очаква се този процес да отнеме години, ако не и десетилетия, и зависи от нормализирането на отношенията със Сърбия.
ОЩЕ: Сърбия сменя курса към Косово
Косово, където мнозинството са албанци, обяви независимост от Сърбия през 2008 г. с подкрепата на Запада след войната от 1998-1999 г., в която НАТО се намеси, за да защити територията. Косово не е член на ООН, а пет държави от ЕС - Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър - отказват да я признаят като независима страна.
"Европейският съюз е място на мир, сигурност, равенство и просперитет и затова мястото на Република Косово е в този общ дом като страна, която обича мира", заяви Курти по време на правителствено заседание в Прищина.
Преди евентуално членство Косово трябва да постигне споразумение със Сърбия за нормализиране на ситуацията. ЕС вече работи по споразумение, по което се надява двете страни да се съгласят в рамките на една година. Сръбски протестиращи в Северно Косово блокираха основни пътища след престрелка с полицията заради ареста на бивш сръбски полицай. Напрежението между властите и сръбското малцинство в малката страна нараства.
Във вторник бе отбелязан четвъртият ден на блокади и протестиращите не показват признаци, че ще премахнат камионите, пълни с чакъл, и други тежки машини от главните улици. Курти поиска от мироопазващата мисия на НАТО да разчисти пътищата.
Независимостта на Косово е призната от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия и Китай.
27-те държави членки на ЕС не желаят да разширяват блока, но руската инвазия в Украйна ги накара да отделят повече енергия за подобряване на отношенията с шестте балкански страни - Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия. Косово е единствената страна в региона, която досега не е подала молба за присъединяване към ЕС.