Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Желязков: Очаквам свободно движение на Балканите още през юни

19 май 2020, 08:56 часа • 2803 прочитания

В 13 часа по инициатива на премиера имаме виртуална среща с премиерите на Румъния, Гърция и Сърбия за възстановяване на свободното движение на хора на Балканите. Имаше различни варианти за свободното движение в този етап от епидемията от коронавирус в региона – първоначално мислехме да са само бизнес пътуванията. Може би ще искаме колкото се може по-скоро да има цялостно облекчаване на режима на Балканите. Общи правила ще има за всички държави. Няма да има карантина. Карантината възпрепятства интереса към пътуването. Мисля, че ще имаме добри новини за възобновяването на свободното движение на Балканите още през юни. Това каза пред БНТ транспортният министър Росен Желязков.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

14-дневната карантина пада в зависимост от епидемичната обстановка

Онлайн срещата на лидерите на Балканите по инициатива на премиера Бойко Борисов е в 13 часа. На нея ще бъде обсъдена темата за облекчаване на мерките при пътувания на гражданите на всяка една от четирите страни на територията на другите три държави в пандемията от COVID-19.  Във видеоконференцията ще участват също министрите на външните и на вътрешните работи, на здравеопазването, на транспорта и на туризма на четирите държави, за да се набележат общи мерки и правила в региона. Четиристранният формат между България, Гърция, Румъния и Сърбия бе създаден по идея на премиера Борисов с цел по-задълбочено регионално сътрудничество и първата такава среща се проведе през октомври 2017 г. в „Евксиноград“, припомнят от правителствената пресслужба.

Ангелкова: Карантината отблъсква туристите, таргет са всички балканци

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Как да бъде подпомогнат сектор "транспорт" на този етап от пандемията?

Ние хората се адаптираме, с усещането, че ще живеем с вируса. Ще наблюдаваме какво се случва в Южното полукълбо, където настъпва зимата и ще се подготвяме. Всички мерки трябва да имат по-дълъг хоризонт, подчерта министърът и обяви, че България следва примера на Европейската комисия с нейната подкрепа през бившия фонд Юнкер или през инструментите Rescue.

В момента е важно да правим от общото към частното, да налучкаме вярното решение за всеки сектор, каза той.

Социалните мерки за бранша са свързани със запазване на заетостта - мярката 60/40 колкото и да е противоречива, обхваща и работещите в този сектор, но министърът не назова каква част от бранша е кандидатствал по схемата. Очерта общата картина: "Може би до момента над 200 000 са се възползвали от мярката, на фона на записалите се безработни, които са под 100 000."

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Ние допълваме с нова мярка за заетост по ОП Развитие на човешките ресурси с общ бюджет 40 млн. лв. Тя е насочена към автобусния транспорт - без значение какъв е той. Обсъдена е с Асоциацията на автобусните превозвачи. Това е грантова, безвъзмездна помощ с лесни условия за кандидатстване, подчерта министъра. Това са 290 лв. с включени осигуровки за всеки работник, без значение в офис или на пътя. Те ще се изплащат първоначално за следващите 6 месеца.

Подготвя се и друга мярка през Фонда на фондовете  - която ще е за по-следващ етап от стимулиране на бранша, по-скоро за следващата година, подчерта Желязков.

Автобусният превоз има компании, които са по-засегнати от други, подчерта министърът. Търсим мерките, които позволяват виталността на предприятията за напред.

Тепърва предстоят важните решения по транспортните схеми – по отношение на оптимизиране на републиканските и общински схеми за превозване на пътници. На тяхна база се определя субсидията, която продължава да се изплаща и в момента, обясни Желязков. Това сега е гарантиран ресурс.

Мерките за едни пораждат обаче ревност в други, каза министъра. И обясни за среща, която е имал със сектора за товарни превози и доставчиците на храна и продукти, които също са поискали подкрепа, с аргумента, че както лекарите и те не са спрели работа, и са били на "първа линия" по времето на изолация. Трябва да гледаме нещата в системност, каза минситъра, без да уточни какво значи това.

Как кризата се отрази на БДЖ? Нито стотинка от субсидиите както към НКЖИ , нито към БДЖ пътнически превози не беше преустановена,въпреки че обемът е намалял 4 пъти, подчерта Желязков.

Подготвят се и целеви инвестици, на 21 май ще бъде подписан договор за 10 нови локомотива. Дълга е процедурата, коментира той.

В процедура сме за 16 нови мотриси. Сделката има две обжалвания – едното приключи в полза на БДЖ, другото е на ниво потенциална жалба до ВАС. Нямаме съмнения, че ще се прекрати процедурата, обясни министъра.

Български пощи Никой не е очаквал да работят на печалба, те са на загуба. В момента се изчислява колко са точно те по време на пандемията, обясни министъра. Български пощи с това разпространение до този момент обаче показа, че има капацитета да развива и други услуги в клоновата си мрежа, които да са с по-висока добавена стойност – като финансови, застрахователни и други, подчерта той.

Пакет Мобилност: Ако предложенията влязат в сила в този вид с две неблагоприятни за нас решения - за връщане на превозното средство и водача, ще заведем дело в двуседмичен срок след публикуване на документа, каза Желязков. В момента обаче се очаква председателят на ЕП да реши дали евродепутатите ще разгледат нашето предложение да се преразгледа гласуваното.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес