Италиански лекар отправи зловещо предупреждение към Турция. Той е от Бергамо, един от италианските градове, най-силно засегнат от пандемията от коронавирус. Медикът призова за засилени мерки на социална изолация в страната, които да предотватят италианския сценарий там. Той предупреждава Турция, че може да се изправи пред също толкова унищожителна епидемия, колкото Италия, ако не се предприемат бързи действия, съобщава Ahval News.
Турското правителство съобщи за 1 872-и случай в страната и 44-та смърт от коронавируса във вторник. Но това може да нарасне до сходни нива с Италия, която регистрира 743 смъртни случая за ден na 24 март, заяви д-р Лука Лорини от болницата "Папа Йоан" в Бергамо.
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 25 март
Правителството трябва да наложи по-строги мерки, свързани със социалното дистанциране, и турците да останат у дома, предупреждава лекарят.
Италия наложи поредица от ограничителни мерки преди правителството да наложи пълна блокада на страната на 9 март. В Турция полицейският час се прилага само за възрастни и уязвими хора, докато правителството съветва другите граждани да стоят у дома, т.е. с изключение на основния бизнес.
"Скъпи мои турски граждани, бих могъл да ви покажа изображения, за да ви убедя за многото ковчези, които трябва да извозваме до гробищата всеки ден. Нашите крематориуми не смогват", каза Лорини. "Всеки ден, в който останете у дома, спасявате десетки, стотици, дори хиляди животи", каза той. "Трябва да поискате правителството да наложи блокиране на движението, без да чакате да го направят."
Лорини каза, че по време на пика на новорегистрираните случаи с коронавирус, отделението му за интензивно лечение в болницата е приемало до 100 пациенти на ден, но този процент е спаднал в момента до 55 и 60 пациенти.
Реалният брой заразени с коронавирус в Италия може да е 10 пъти повече
Един от основните фактори, довел до бързото разпространение на вируса в Бергамо, е бил многолюдният мач на Шампионска лига между местния футболен клуб Аталанта и Валенсия на 19 февруари, каза лекарят.
Другата основна причина е късното въвеждане на строгите ограничения в града., цитира го БГНЕС.
"Иска ми се да бяха въведени 15 дни по-рано", каза той. "Мъртвите също биха искали това."