Хърватия смята, че вече е време да се ревизира Дейтънският мирен договор, обяви министър-председателят Андрей Пленкович на онлайн сесията на Общото събрание на ООН.
Като една от страните по този договор, Хърватия смята, че годишнината от неговото подписване трябва да се използва, за да се оценят неговите постижения, както и сегашното състояние на Босна и Херцеговина, за да продължи страната уверено по своя европейски път, заяви премиерът, цитиран от вестник Jutarnji list.
Освен че 2020 е година на криза, през нея се навършват 25 години от подписването на Дейтънския мирен договор, прекратил "най-кървавата война в Европа след Втората световна война".
През това време тази част от Европа се промени към по-добро, но някои проблеми заслужават по-голямо внимание, подчерта Пленкович и призова за промяна на споразумението.
Той припомни състоялата се преди 20 години среща на върха в Загреб и каза, че когато погледне назад, се забелязва постигнатото и положителната промяна. Когато се погледне напред, се вижда, че само искреното помиряване може да доведе до стабилност в региона.
"Това може да бъде постигнато единствено на базата на истината и фактите заедно с намирането на всички изчезнали лица и отдаването на справедливост за всички жертви", каза Пленкович.
Дейтънското споразумение, подписано между сърби, хървати и босненци през декември 1995 г., слага край на 4-годишната гражданска война в Босна.
Cпoрeд мирния договор Бocнa и Хeрцeгoвинa cтaнa cувeрeннa държaвa, включвaщa двe дo гoлямa cтeпeн aвтoнoмни oблacти - фeдeрaция нa мюcюлмaни и хървaти, нaрeчeнa Фeдeрaция Бocнa и Хeрцeгoвинa и мaлкo пo-мaлкaтa мини-държaвa нa бocнeнcкитe cърби, нaрeчeнa Рeпубликa Cръбcкa.
Върховният представител на ООН в Босна и Херцеговина, Пади Ашдаун смята, че Дейтънското споразумение е основа, но не и окончателно решение за Босна и Херцеговина и че евентуални изменения би трябвало да произлязат от самата Босна и Херцеговина.
В края на 2003 г. група представители в Европейския парламент и европейски политици повдигат в Страсбург въпроса за ревизия на Дейтънското споразумение.