Фискалните разходи за субсидиране на сметките за електроенергия в Гърция могат да нараснат до 300 млн. евро месечно, което на практика налага корекция на държавния бюджет - както на настоящия, така и на този за 2023 г., предаде БГНЕС, позовавайки се на "Катимерини".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Цените на природния газ на борсата в Амстердам и цената на едро на електроенергията на гръцката енергийна борса ще определят евентуалните допълнителни мерки за подпомагане за преодоляване на тази трудна зима, обяви премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис на Международния панаир в Солун, но и съдържанието на бюджета за 2023 г., чието изготвяне вече започна.
Първоначалните прогнози на гръцкото правителство, че субсидии в размер на 3 млрд. евро, от които 850 млн. евро ще бъдат покрити от бюджета (а останалата част от Фонда за енергиен преход), ще бъдат достатъчни за втората половина на 2022 г., вече се оказаха погрешни още от първия месец на действие на новия механизъм за субсидиране на електроенергията. Скокът на тарифите за газ до около 200 евро за мегаватчас - двойно повече от предвиденото при проектирането на постоянния механизъм за субсидиране на електроенергията - доведе до това, че цената на едро на електроенергията през юли надхвърли 340 евро за мегаватчас, което е исторически максимум.
Ако тези нива се задържат - прогнозите на доставчиците сочат още по-високи цени през август - фискалните разходи за субсидиране на електроенергията могат да надхвърлят 1,5 млрд. евро до края на годината. Подобно развитие очевидно стеснява възможностите за допълнителни мерки за подпомагане преди очертаващата се тежка зима.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Много е вероятно да има втори коригиран бюджет за тази година, за да се осигурят парични средства за субсидиране на сметките за електроенергия, тъй като средствата, заделени с първата корекция няма да са достатъчни. Въпреки това, дори и в случай на ново увеличение на публичните разходи за покриване на повишенията на цените на електроенергията и всички допълнителни мерки за подпомагане, необходими за преодоляване на зимата, не е сигурно, че първичният дефицит ще бъде засегнат благодарение на хода на данъчните приходи. Превишението от 3,6 млрд. евро може да се дължи на временни причини (отложено събиране на пътния данък за 2022 г., предсрочно събиране на единния данък върху недвижимите имоти и т.н.), но то идва и от фактори с постоянни характеристики като нарастването на декларираните доходи и много голямото увеличение на цените, докато потреблението остава силно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България