По покана на гръцкия президент Прокопис Павлопулос от 10 до 12 ноември в Гърция на посещение е китайският държавен глава Си Цзинпин. Си пристигна в Атина в неделя по обяд, а срещите започват в понеделник. Освен разговори с политици, китайският президент ще посети централата на китайската компания на пристанище Пирея, както и Акропола.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
БГНЕС припомня, че на 4 ноември Си Цзинпин се срещна с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Шанхай на междунарподно изложение. По време на "топлата" среща Мицотакис заяви, че е избрал да посети Китай след само четири месеца на поста и да ръководи делегация от гръцки бизнесмени, за да присъства на международното импортно изложение ЕКСПО 2019, за да подчертае приоритета, даден от неговото правителство на привличането на инвестиции и да изпрати посланието, че Гърция отново е на финансовата карта.
„По този начин искам да покажа особеното значение, което придавам на нашите двустранни връзки“, каза той на Си.
Освен това, имайки предвид одобрението от страна на Гърция на генералния план на COSCO за обновяване на пристанището Пирея, Мицотакис каза: „Когато кажем нещо, ние го правим - не само говорим.“
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Одобрението бе похвалено и от председателя на COSCO Сю Лиронг, с когото Мицотакис също се срещна. И двамата казаха, че общата им цел е да направят Пирея най-голямото пристанище в Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
От своя страна Си Цзинпин заяви, че разширяването на гръцко-китайското сътрудничество може да доведе до „печеливша“ и за двете страни ситуация. "С неохота приключвам тази дискусия тук, но за щастие, ще я продължим на вечерята и след няколко дни в Атина", бил казал китайският президент на Мицотакис.
Двамата лидери са обсъдили въпроси, засягащи гръцките селскостопански стоки и по-нататъшното сътрудничество в областта на енергетиката, транспорта, телекомуникациите, туризма и възможността, каза Си, „Гърция да стане център на логистиката“.
Гръция ускорява схемата "Златна виза" срещу китайски инвестиции
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Китайският инвеститор Джианг Рунгонг, който се мести в Гърция преди три години, казва, че той и семейството му не биха могли да бъдат по-щастливи в новия си дом в Атина.
"Избрахме Гърция заради нейното културно наследство, нейната история, демокрация, свобода. Наистина харесваме нейната атмосфера", казва Джианг.
"Откакто получихме визата, пътувахме до много европейски страни. И всеки път, когато се връщаме в Гърция, в момента, в който стъпихме на летището, се чувстваме като у дома си."
52-годишният Джиянг е от Шанхай, съпругата и синът му се възползват от така наречената схема на Гърция за „Златна виза”, за да дойдат да живеят в Европа.
Неговият 18-годишен син Джианг Семняо успява да научи гръцки само за две години. Посещава гръцко държавно училище и мечтае да стане гръцки гражданин.
Съгласно споразумението, на граждани извън ЕС се дава разрешение за пребиваване за пет години в замяна на инвестиране на поне 250 000 евро (275 000 долара) в гръцки недвижими имоти.
Гърция не е единствената европейска държава, която управлява подобна схема. Други засегнати от кризата членове на ЕС като Португалия, Кипър и Испания предлагат подобни стимули от години.
След десетилетия рецесия в Гърция цените на недвижимите имоти дълго време останаха на дъното и едва от скоро започнаха да се покачват, пише АФП.
Засега програмата изглежда работи: броят на разрешенията за пребиваване, издадени на граждани извън ЕС, е нараснал с 46 процента миналата година. И около 5300 разрешителни са издадени от пускането на схемата през 2013 г., повече от 3400 са за китайски купувачи, показват официалните данни.
Китай и Гърция изграждат прогресивно търговски и инвестиционни връзки повече от десетилетие, откакто два основни контейнерни терминала на пристанище Пиреос бяха продадени на китайския гигант Коско през 2008 г.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис току-що се завърна от четиридневно посещение в Шанхай, а китайският президент Си Дзипин пристига в Атина за реципрочно тридневно посещение днес.
Брюксел се притеснява от подобни „Златни” визови схеми.
В доклад по-рано тази година Европейската комисия посочи Кипър, България и Малта, като се оплака, че заможните кандидати за пребиваване или гражданство в тези страни не са изправени пред адекватни проверки за сигурност.
Въпреки това Гърция отчаяно се стреми да привлече чуждестранни инвеститори и казва, че не може да си позволи да загуби ценния доход.
Според Банката на Гърция изглежда, че схемата стимулира нединамичния преди това пазар на недвижими имоти.
Централната банка изчислява, че тя е привлякла 469 милиона евро в китайския капитали през 2018 г. и 443 милиона евро само за първата половина на тази година, в сравнение със само 77 милиона евро за 2017 година.
А китайските инвеститори са внесли общо повече от един милиард евро в гръцка недвижима собственост след стартирането на програмата, показват данните, цитирани от БГНЕС.