Турски военни самолети са нарушили гръцкото въздушно пространство 42 пъти днес. Това съобщи Генералният щаб на националната отбрана на Гърция.
Според данните „13 турски военни самолети са извършили общо 42 нарушения на гръцкото въздушно пространство. Пет двойки изтребители F-16, два от които въоръжени, два самолета CN-235 и един дрон са извършили 42 нарушения на националното въздушно пространство и 10 нарушения на командите за полети в Атина“, - съобщават гръцките власти.
Гръцки военни самолети са били вдигнати по тревога за прихващане на турски изтребители, което е принудило нарушителите да напуснат гръцкото въздушно пространство, подчертаха от Генералния щаб.
Гърция и Турция – съюзници в НАТО – бяха на ръба на война през 1996 г. заради претенциите на турската страна към два необитаеми гръцки скалисти острова под общото име Имия, които Анкара продължава да изобразява на картите като свои (на турски те се наричат Cardak).
Териториалните води на Гърция се простират на шест морски мили около нейните повече от две хиляди острова в Егейско море, но Атина казва, че има правото да ги разшири до 12 морски мили според международно признат стандарт. От своя страна Анкара предупреди Атина, че подобно разширяване от страна на Гърция на нейните териториални води ще се превърне в „формална причина за обявяване на война“ (casus belli).
В същото време Турция не признава гръцката въздушна зона около островите. В резултат на това турските изтребители с оръжия на борда редовно нахлуват в зоната за полетна информация на съседна държава, без да предоставят план на полета, а Гърция вдига самолетите си, за да ги прихване. Ежегодно има хиляди такива случаи. През 2006 г., по време на операция за прихващане на нарушители на въздушното пространство, турски изтребител се сблъска с гръцки самолет. Тогава турският пилот успя да катапултира, а гръцкият пилот загина. През април 2018 г. гръцки пилот на самолета "Мираж-2000-5", участвал в операция за прехващане на самолети на турските ВВС, падна в морето и загина на връщане към базата.