Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гръцкият военен министър иска оставката на свой колега заради думата "Македония"

16 март 2016, 14:32 часа • 2353 прочитания

Гръцкият министър на отбраната Панос Каменос, който е и лидер на коалиционната партия „Независимите гърци“, призова своя колега по миграционните въпроси Янис Музалас да подаде оставка заради това, че не е нарекъл Македония с нейното пълно име Бивша югославска република Македония (БЮРМ).

Музалас нарече северната гръцка съседка само „Македония“ по време на свое вечерно интервю, пише британският в. „Гардиън“.

Бързо след това той се извини, като министри от кабинета го подкрепиха и завиха, че този спор е разсейване от усилията на Музалас за справяне с бежанската криза.

„Поисках Музалас да подаде оставка сам, да защити правителството и да си тръгне“, каза Каменос пред телевизия „Мега“, като допълни, че за неговата дясна партия това е много важен въпрос.

В изявление от правителството се посочва, че „усилията за отслабване на министъра, който всеки ден се бори, за да се справи с бежанската криза, са безотговорни и лицемерни, най-вече преди идващата среща на върха на ЕС“, предаде БГНЕС.

Много гърци чувстват силна емоционална връзка с името Македония, използвано исторически, за да опише рожденото място на Алексъндър Велики и части от древна Гърция. Някои също смятат, че съвременното използване на името от отделна държава, която покрива голяма част от същата територия, представлява претенция за северната гръцка провинция със същото име, пише още изданието.

Съвременната държава се установява като такава през 1991 г. след разпада на бивша Югославия и официалното й наименование в ООН е Бивша югославска република Македония (БЮРМ).

Каменос от своя страна заяви, че е съобщил своите притеснения на премиера Алексис Ципрас, който е и лидер на другата коалиционна партия СИРИЗА. „Аз продължавам да подкрепям това правителство и Ципрас до самия край, но и аз имам граница. След като министърът признава, че е направил голям гаф, то тогава трябва да си върви“, каза Каменос.

Управляващата в Гърция коалиция се крепи на малко мнозинство и се нуждае от „Независимите гърци“, за да може в парламента да бъдат прокарвани нужните реформи в рамките на третия спасителен план за страната, който беше договорен миналата година.

Конфликтът е малко вероятно да се отрази на коалицията, но въпреки това показва различията между двете партии, които са на противоположните страни на политическия спектър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес