Македония вече 5 години закъснява с провеждането на преброяване на населението. Това не е политическа, а статистическа операция и трябва да се извършва единствено върху лица, които при провеждането й се намират на територията на страната и не са отсъствали повече от една година от нея.
Това посочват от европейската статистическа служба „Евростат“ пред Македонската информационна агенция.
Според експерта на службата Петер Евераерс методологията за провеждането на преброяване е определена от ООН и не трябва да бъде предмет на политически договорки и на изменение на принципа и начина на извършването й, тъй като в противен случай „Евростат“ може да не признае резултатите от преброяването.
На въпрос дали периода от 15 години, в които не е провеждано допитване в Македония, е в нарушение на стандартите на статистическата служба, Евераерс отговори, че обикновено такова преброяване се прави на 10 години.
По думите му Евростат има практика и може директно да се ангажира със свои експерти в провеждането на допитването в една държава като Македония например, но само по отношение на подготовката, но не и на самото провеждане. Той заяви също, че „Евростат“ има мандат за сътрудничество със страните кандидатки за членство и потенциални кандидатки за постепенно увеличаване на съвместимостта между европейските и местните статистически стандарти, предаде БГНЕС.
„По отношение на преброяването на населението и жилищата „Евростат“ ръководи с проекти за техническа помощ, за да помогне на страните от процеса за разширяване, а чрез техническа група за координация следи подготовката за преброяване на населението и жилищата“, каза той.
По отношение на Македония Евераерс заяви, че „Евростат“ е наблюдавал фазите на подготовка на предишното допитване от 2011 г., преди то да бъде прекратено.