Европейският съвет препотвърди своите негативни заключения по отношение на процесите в Република Македония, които бяха направени в края на миналата година и през април 2015 година. В новото си заключение Съветът отново изрази своите тревоги относно ситуацията в страната, в частност продължаващата политическа криза.
Управлението на Груевски е обвинявано в корупция, провеждане на недемократични избори, тенденциозен натиск върху медиите и правосъдието, както и за саботирането на европейската интеграция на Македония. След като през пролетта социалистическата опозиция разпространи скандални записи, уличаващи Груевски и други ключови политически фигури в тежки задкулисни практики, в страната започнаха масови протести с настояване за оставка на правителството.
Груевски е обвиняван в провеждане на целенасочена враждебна външна политика и изолиране на Република Македония от международните процеси. За основни негови мишени са сочени съседните страни, особено България от една страна, без определени мотиви, и Гърция от друга, заради дългогодишния спор за името на страната. Настоящото македонско правителство е обвинявано и, че пилее средства за грандомански проекти, целящи да затвърдят „античната слава на Македония“, което допълнително влошава отношенията на югозападната ни съседка с Гърция, която пък блокира кандидатурата на Република Македония за членство в НАТО и ЕС заради нерешения дългогодишен спор за името на страната.
На среща, проведна на 2 юни тази година в Скопие, лидерите на водещите македонски политически партии поеха ангажимента да продължат да работят за присъединяването на Република Македония към Европейския съюз и да уважават върховенството на закона, както и принципите на демократичните устои. В това число влизат и добрите междуетнически отношения чрез пълното прилагане на Охридските споразумения. На тази среща македонските партийни лидери приеха и задължението да работят за укрепването на отношенията на страната с нейните съседи, в това число и с България.
Съветът все пак отбелязва положителните усилия на местните опозиционни партийни лидери по време на последните срещи, които все пак търсят решение на проблемите в югозападната ни съседка.
Европейският съвет призовава политическите партии в Македония, в интерес на на гражданите на страната, да поемат отговорност и да вземат незабавни мерки за достигане на трайно решение на кризата, да инициират конструктивен ангажимент по отношение на политическия диалог, както да продължат усилията за възстановяване на доверието на гражданите в институциите.
В заключението на Съвета се подчертава и нуждата Македония да постигне бърз и осезаем прогрес по отношение на належащите реформаторски приоритети.
За Европейския съвет
Европейският съвет определя цялостната политическа насока и приоритетите на Европейския съюз. Той задава политическия дневен ред, като по време на заседанията си Съветът обикновено приема „заключения“. В тях се набелязват конкретни въпроси, които представляват интерес за ЕС, и се очертават определени действия, които да бъдат предприети, а също и цели, които би следвало да бъдат постигнати.
Автор: Теодор Спасов