Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган ще направи на 9 март еднодневно посещение в Брюксел, съобщава вестник „Сабах”. Очаква се той да се срещне с лидерите на Европейския съюз и да обсъди последната ситуация около споразумението за мигрантите, подписано през 2016 г. между Турция и Европейски съюз, пише БГНЕС.
Отношенията между Анкара и Брюксел се обтегнаха изключително много след решението на Турция да разреши на бежанци и мигранти без необходимата документация, да пресекат нейните граници към Европа. Очаква се по време на срещата да бъдат обсъдени шест основни въпроса. Сред тях са премахване на визовите ограничения за турските граждани, промени в митническия съюз, най-новата политика на отворени врати към бежанците, финансовата помощ за бежанците, хуманитарната криза, която възникна на турско-гръцката граница и оценка на процеса на присъединяване на Турция към Евросъюза.
Президентът Ердоган участва в интензивни дипломатически преговори относно обстановката в Идлиб и бежанската криза. Като част от дипломатическите усилия той разговаря по телефона с няколко европейски лидери и проведе лична среща с председателя на Съвета на ЕС Шарл Мишел в Анкара.
По време на срещата Ердоган повтори, че Турция изпълнява своите ангажименти по споразумението с ЕС, докато същото не може да се каже за Евросъюза. В края на срещата двамата събеседници се договориха за среща на върха, на която да обсъдят въпросите между Анкара и Брюксел.
Миналата седмица Ердоган заяви, че Турция отхвърли предложението на Европа за 1 милиард евро помощ за мигрантите, тъй като Анкара вече е похарчила 40 милиарда долара и ще намери начин да управлява този фонд.
През март 2016 г. Анкара и Брюксел подписаха споразумение за намаляване броя на мигрантите, потеглили по опасния маршрут на Егейско море, и за намиране на решение за притока от бежанци, насочили се към ЕС. На Турция бяха обещани общо 6 милиарда евро финансова помощ, която първоначално да бъде предоставена на страната на два транша и да бъде използвана от турското правителство за финансиране на проекти за сирийските бежанци. Безвизовият режим за турските граждани също беше предмет на споразумението. Предвиждаше се и актуализиране на митническия съюз.
В замяна на тези обещания Турция пое отговорността за възпиране на миграцията през Егейско море, като предприе по-строги мерки срещу трафикантите на хора и подобри условията на сирийските бежанци, живеещи в Турция. Въпреки значителните промени в контрола на миграционния трафик, ЕС не изпълни своите ангажименти по сделката.
Въпреки че първият етап на финансиране беше предоставен на Турция, ЕС все още не е изпълнил втория етап и други условия по сделката, като безвизовия режим и актуализирането на митническия съюз. В момента Турция е домакин на около 3,6 милиона сирийски бежанци. Досега Анкара, по официални данни, е изразходвала 40 милиарда долара за бежанците.